Пак ќе воведувале, златните они,  вонредна состојба. Ама за сите други, освен за нив и за нивните пајташи и битанги. За нив вонредна состојба никогаш и немало.

ГЕРОСКИ: Заев и Филипче – ќе отвораат кафеани и ќе лумпуваат, ние ќе седиме дома?

Бараме одговорност од фраерите и од курназите, од тие кои со личен пример поттикнуваат неодговорно и ризично однесување...

Катерина Крстиќ / 5 октомври, 2020 10:13

Дури и во услови на укината вонредна состојба, власта можеше и мораше да обедбеди и да спроведе мерки на живот во вонредни околности. Кој може да ми објасни зошто, на пример, беше толку потребно локалите да работат до доцна во ноќта и зошто е толку тешко младите луѓе да се навикнат да излегуваат и да се дружат до 23 часот. Зошто, на пример, да нема полициски час од 23 часот до 5 часот наутро?

ГЕРОСКИ: Вонредна состојба? Да, ама без профитерство, без луксузирање и без глупирање!

Без гласовите на опозицијата, парламентарното мнозинство не може да ги обезбеди потребните 80 гласа за да се потврдат петте...

Катерина Крстиќ / 1 октомври, 2020 18:15

Дополнителен проблем е што во овој период на пандемија со страшни последици врз економиите и врз стандардот на луѓето, инјектирањето пари од државните каси во народот се чини како логична и неизбежна „политика“. Тоа што Заев „сервисирањето“ на стопанството и на граѓаните во вакви услови сака да го прикаже како вистинска политика, идеологија и мудрост дури – па вели, „ во следните шест до осум месеци кризата ќе продолжи и целиот овој период мора да го поминуваме заедно бидејќи заедно сме посилни и помудри“ – тоа е само доказ дека човекот е изворен популист.

Героски: Ќе биде ли Заев подобар од Тито? Па зарем некој се сомнева во тоа?!

Државата ни е стабилна. Владата ни е стабилна. Коалицијата е стабилна. Следува стабилен период и во даночната политика, период...

Катерина Крстиќ / 2 септември, 2020 19:38

Героски рече дека со функцијата вицепремиер за борба против корупцијата СДСМ всушност ги признава своите слабости, и сега дава одговор на она што тој го пишуваше во своите колумни.

Героски: Оваа влада нема да има мир ниту 100 дена!

Во вечерашното гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 телевизија, новинарот и уредник на Плусинфо, Бранко Героски...

Катерина Крстиќ / 31 август, 2020 22:44

Идејата за премиер Албанец на ДУИ успеа на партијата да и донесе гласови на изборите, а сега е едно од барањата за коалиција со СДСМ. Во врска со оваа тема, Героски смета дека треба да се соочиме со реалноста.

Героски: Заев стана премиер без да победи на изборите

Тече рокот за формирање Влада, а тоа е и една од темите на емисијата „Само вистина“ каде гости се новинарот Бранко Героски...

Владо Марин / 10 август, 2020 20:32

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило конечно да се извлече од канџите...

Катерина Крстиќ / 7 август, 2020 22:25

Пред нешто повеќе од една година, Заев и мене јавно ми залепи етикета. Пишував за големата рекетарска афера, која доби и судски епилог. Ме нарече „суетен новинар“.

Героски: Заев опасно етикетира новинари – не му е прв пат и нема да му биде последен!

Слушам и се восхитувам. Зоран Заев измислил нов термин во теоријата на медиумите. „Контравладини медиуми“. Па вели: „Граѓаните...

Катерина Крстиќ / 5 август, 2020 18:45

Тоа е Заев, тој филм сме го гледале повеќе пати во изминативе години…

Героски: Недемократски и неевропски е да се поткупуваат пратеници, нели?

СДСМ, како „голема, широкограда и отворена партија“, ќе разговара за коалицирање со сите партии, освен со „структурите кои...

Катерина Крстиќ / 24 јули, 2020 11:43