Рекетарската група решава да се сврти кон сигурни извори на пари. Кон општините. Кон „нашите“ општини, нормално.

Како Трајанка одбила да им даде општински пари на опасните рекетари Коки, Кики и компанија!

Приказна за уште еден неуспешен обид на рекетарската група, овој пат да брцнат во општинска каса – биле измарширани и упатени...

Рејхан Бајрами / 11 јуни, 2019 20:55

Македонскиот парламент, после почетниот период на конституирање и функционирање во манирот на еден веќе подзаборавен држатвотворен ентузијазам, пишува новинарот Бранко Героски.

ГЕРОСКИ: Партиските султани не носат демократија ни стабилност – ВРЕМЕ Е ЗА ИЗБОРНА РЕФОРМА!

Речиси и да не постои земја на планетава без различни етнички групи, без различни религии, без „домородни“ и имигранти, без...

Перо Милчин / 9 јуни, 2019 18:12

Новинарот Бранко Героски ја критикува стратегијата на премиерот Заев

Героски: Заев се лигави пред германскиот Бундестаг !

Новинарот Бранко Героски  во неговата последна колумна “Вака не се игра во струмички потсојуз, а камоли во Бундеслигата”...

Узунов Бобан / 6 јуни, 2019 7:59

Да повторам уште еднаш: нашите некрунисани кралеви на бомбашкиот рекет се истакнати фаци – од разузнавачката заедница, од медиумите, од правосудството и од светот на политиката.

ГЕРОСКИ: О мој цуцја вогељ, Катице мори, како тоа не гарантираш за бомбите?!

Шокиран сум од изјавата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која потврди дека е можно дел од бомбите што ги...

Перо Милчин / 5 јуни, 2019 16:26

Вулин не сфаќа дека сите граѓани на Македонија се загрижени поради влошувањето на односите меѓу Белград и Приштина.

Геровски удри жестоко по српскиот министер : “Мал е Вулин да го замолчува Пендаровски„

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, остро реагирал на изјавата на македонскиот претседател Стево Пендаровски...

Перо Милчин / 2 јуни, 2019 11:58

Новинарот Бранко Героски со коментар на кадровската политика на власта

Героски до Заев: Знаеш како се заебал султанот ?

Па како е можно тоа, човече? Kaко никој да рече – е тука баш ја погоди, премиере! Па не читаш ли дека луѓево пак вицеви си прават...

Узунов Бобан / 31 мај, 2019 8:30

Затоа, признавам, моите причини зошто сакам нашиот воз што поскоро да застане на преговарачките шини што водат кон Брисел, се крајно себични.

ГЕРОСКИ СО КРИТИКИ ДО СДСМ: „Она што ни беше ветено како „ЖИВОТ“ баш не излезе некој ЖИВОТ„

Сѐ повеќе се убедувам дека преговорите за членство во Европската унија се последна шанса оваа земја да се доведе во ред и...

Сара Фемина / 30 мај, 2019 14:26

Би се организирал некаков бомбашки пленум за помирување, да речеме, како онаа епска сцена на помирување во филмот „Кум“, во која брилјира Марлон Брандо.

ГЕРОСКИ: “Ваква „ЗАБАВА И РЕМОНТ” каква што е операцијата „Метла“, одамна не сме виделе„

Приказната за бомбите, легендите за рекетот со нив и шпекулациите за меѓусебни уцени на актерите на тој опасен занает, привремено...

Сара Фемина / 29 мај, 2019 23:00