Екипата на Канал 5 го посети затворот Идризово, каде што право на глас имаат 750 затвореници, од 36 различни општини. Претседателката на општинската изборна комисија Гази Баба Христина Чулева вели дека гласањето во затворот се одвива непречено и без потешкотии.

Предизборен молк- Правото на глас денеска го остваруваат вкупно 7 645 гласачи

Во пресрет на вториот круг од локалните избори, денеска гласаат болните и немоќни лица, притворениците, затворениците, луѓето...

Рејхан Бајрами / 30 октомври, 2021 15:31

Таа на прес конференцијата уверуваше дека не се очекуваат потешкотии на утрешното гласање во 44 општини во вториот изборен круг за локалните избори.

ДИК: Досега гласањето на болни, немоќни и затвореници без проблеми

Државната изборна комисија денеска соопшти дека без проблеми и пропусти се одвива денешното гласање на болните, немоќните...

Рејхан Бајрами / 12:58

Членот на ДИК, Кренар Лога не се согласува со ваквата одлука и истата ја нарекува незаконска. За ова писмено ги известил и останатите членови, пренесе Алсат.

ДИК го смени Упатството и ќе признава за важечки и ливчиња без печат

ДИК на денешната седница го смени Упатството за важечки и неважечки ливчиња и сега во вториот круг за важечки ќе се сметаат...

Мирко Бачиќ / 26 октомври, 2021 21:21

-До Општинската изборна комисија за вториот круг локални избори, во Кичево се доставени рекорден број барања на лица болни и изнемоштени кои побарале своето демократско право на глас да го искористат во домашни услови, пренесе Сител!

Рекорден број болни и изнемоштени ќе гласаат во вториот изборен круг во Кичево

Во вториот круг од Локалните избори 2021 во Општина Кичево ќе гласаат 454 болни и изнемоштени лица, кои побарале да се изјаснат...

Перо Милчин / 25 октомври, 2021 7:16

Пензионерската партија, исто така, даде директна поддршка на кандидатите на СДСМ. Во писмената изјава од оваа партија, ги повикуваат своите членови да ги поддржат кандидатите на СДСМ во вториот круг.

Сè уште непознато дали СДСМ во Тетово ќе гласа за Теута Арифи или за Биљал Касами

Партиите на владејачката коалиција одговарија на повикот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој побара од нив да ги поддржат...

Рејхан Бајрами / 20 октомври, 2021 18:00

Алијанса – Алтернатива е со речиси седум илјади освоени гласови или 26 отсто.

ВМРО-ДПМНЕ го збриша СДСМ, од Заев ни трага ни глас

По вчерашните локални избори најмногу победи на советнички листи има ВМРО ДПМНЕ или во 42 општини. Втор е СДСМ со 20 победи...

Перо Милчин / 18 октомври, 2021 15:58

Најголема излезност има во општините Новаци – 59,16% и Демир Хисар со 54,86%.

ДИК: Излезеноста до 15 часот е над 31 отсто

Државната изборна комисија денеска на прес конференција посочи дека 31,81% е излезноста на ниво на држава до 15 часот, при обработени...

Рејхан Бајрами / 17 октомври, 2021 16:00

Според апликацијата на ДИК, досега гласале 197.952 граѓани од вкупниот број на избирачи – 1.824.864.

До 13 часот гласале над 20,5 отсто од гласачите

До 13 часот гласале над 20,5 отсто од гласачите. Според апликацијата на ДИК, досега гласале 197.952 граѓани од вкупниот број на избирачи...

admin@magazin / 13:42