Кај православните цркви кои го користат јулијанскиот календар, оваа дата паѓа на 28 август, а на празникот му претходи 14-дневен пост.

УТРЕ ГО ПРАЗНУВАМЕ ГОЛЕМИОТ ПРАЗНИК ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА: Појдете во црква! Ова се обичаите за најголемиот женски празник!

Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица — значаен христијански празник кај православните, католиците и протестантите,...

Катерина Крстиќ / 27 август, 2020 22:14

Прославата по повод празникот почнува во 17 часот со едночасовна вечерна богослужба во дворот на манастирот, на отворено, а сите присутни ќе мора да стојат на растојание. После вечерната служба ќе продолжи посетата на храмот според превентивните мерки.

Одбележување на празникот Успение на пресвета Богородица во Матка согласно мерките за заштита од Ковид-19

Утре православните христијани го одбележуваат празникот Успение на пресвета Богородица, еден од најголемите празници посветен...

Катерина Крстиќ / 12:13

Марија Магдалена од страна на Римокатоличката црква, од Православната црква и од Англиканската црква се смета за светец. Нејзиниот празник се чествува на 22 јули. Таа исто така се чествува и од страна на Лутеранската црква.

Денеска е Света Марија Магдалена- На овој празник жените мора да одат во црква и да се помолат!

Денеска се празнува Марија Магдалена или Марија Магдала во апокрифите од Новиот Завет и во Новиот Завет е...

Катерина Крстиќ / 4 август, 2020 10:18

Именден празнуваат: Илија, Илко, Илинка, Илинденка, Илина, Иљо, Илчо...

Утре е голем празник: Денот кога се слави Пророкот Свети Илија- еве што не смеете да правите на овој ден!

Во недела се слави светиот Пророк Илија,  кој пали и гаси на небото и земјата.  Во народното верување свети Илија се смета...

Катерина Крстиќ / 1 август, 2020 9:25

Огнената Марија, светата маченичка Марина, е родна Антилија. Таа се крстила на 12-годишна возраст и заради својата верба во Исус Христос, страдаше во времето на царот Диоклецијан.

ДЕНЕСКА Е ОГНЕНА МАРИЈА: Од нејзините огнови се плашат сите верници, еве што не смеете да правите на овој ден!

Во народните преданија има многу на оган или грмотевици што изгореле жито, сено и домови на луѓе што згрешиле работејќи на...

Катерина Крстиќ / 30 јули, 2020 8:55

Овој настан претставува исполнување на старозаветните месијански пророштва

Денеска е Духовден – Слегување на Светиот Дух

Духовден или Дуовден — еден од најголемите 12 христијански празници. Се нарекува уште и Педесетница (грчки: πεντηκοστή, латински: pentecoste)...

Катерина Крстиќ / 7 јуни, 2020 11:29

Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од православна вероисповед им го честита празникот.

УШТЕ ЕДЕН ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД- Петок неработен ден!

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РM („Службен весник на РМ“,...

Катерина Крстиќ / 1 јуни, 2020 11:10