Според неа многу од областите во Македонија се на колена и во лоша состојба.

Силјаноска Давкова: Мора да ја обновиме почитта кон вас, кон македонскиот народ кој го понижија

Професор Гордана Силјаноска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 1 на коалицијата Обнова за Македонија...

Катерина Крстиќ / 5 јули, 2020 9:32

Професорката објасни дека со преговарачката рамка не се враќа македонскиот јазик и не станува официјален во ЕУ, тоа што документот е на македонски станува збор за вообичаен пристап треба да се преведе на јазикот на државата.

Силјановска: Нема датум за преговори со ЕУ, се изморив од прослави, а не е време за славење

Професор Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ...

Катерина Крстиќ / 2 јули, 2020 19:11

ќе остане запишано дека на 15 јули НАРОДОТ што тагува кога ВЛАСТОДРЖЦИТЕ слават се побунил и го урнал режимот на Заев Први Преспански, додава Силјановска-Давкова.

Силјановска-Давкова: Македонска Преспанска трагедија

Професорката Гордана Силјановска Давкова по повод две годишнината од Договорот од Преспа, се огласи со статус на својот...

Катерина Крстиќ / 18 јуни, 2020 0:42

Којзнае, можеби Комисијата за заштита од заразни болести и Владата развиваат и друга експертиза, за управување со кризи предизвикани од природни непогоди.

Силјановска-Давкова: Воведоа мерки како да не очекува ураган и тоа најчесто за викенди!

Професорката Гордана Силјановска-Давкова, која беше и кандидат за претседател предложен од ВМРО-ДПМНЕ, на својот Фејсбук...

Катерина Крстиќ / 5 јуни, 2020 22:20

Таа во постот на Фејсбук потсетува дека сегаевистинско време да се сплотат политичките партии но и народот, бидејќи сега не е време за поделба.

Силјановска: Сега не е време за поделба, да ги послушаме советите на стручните и одговорни лица!

Професорката Гордана Силјановска Давкова, на својот Фејсбук профил се огласи во врска со ситуацијата со Коронавирусот во...

Катерина Крстиќ / 15 март, 2020 10:28

Член 109 апсолутно и став 1 и став 2 не им е место во Законот за јавно обвинителство, зошто значи директно мешање на законот во работата на советот на јавни обвинители.

Силјановска: Законот преку член 109 директно се меша во надлежноста на Советот на јавни обвинители

На денешната јавна расправа за Законот за Јавно обвинителство, универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова,...

Катерина Крстиќ / 28 јануари, 2020 16:10

Гордана Силјановска-Давкова е родена на 11 мај 1955 година во Охрид — македонски универзитетски професор и правник.

Силјановска: Нема чекорење напред со згазено национално достоинство

Професорката Гордана Силјановска Давковска на својот Фејсбук профил постави отворено прашање до Власта, дали е време да...

Катерина Крстиќ / 28 октомври, 2019 15:04

Ние, Македонците, не сме поинакви од другите.

Силјановска: Ние, Македонците, не сме поинакви од другите,имаме право на своја нација

Професорката Гордана Силјановка Давкова на својот Фејсбук профил објави  честитка по повод денешниот празник 23 октомври,...

Катерина Крстиќ / 23 октомври, 2019 12:50