Таа посочи дека треба да се решат проблемите со специјализантите, додека се во државата, и не заминале надвор да бараат работа.

Силјановска: На почетокот на мандатот ќе ги зголемиме платите за 50% на медицинскиот персонал

Проф. Др. Гордана Силјановска Давкова, носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица 1  денес оствари средба со...

Катерина Крстиќ / 10 јули, 2020 19:53

Дескоска, пак, рече дека и натаму верува и се надева на закон за ЈО.

Десковска: Згрозена сум од случувањата во СЈО!

Во вчерашното гостување во емисијата „ClickPlus” на тв 21  министерската за правда, Рената Дескоска истакна дека е згрозена...

Катерина Крстиќ / 13 декември, 2019 8:55

Гордана Силјановска-Давкова е родена на 11 мај 1955 година во Охрид — македонски универзитетски професор и правник.

Силјановска: Нема чекорење напред со згазено национално достоинство

Професорката Гордана Силјановска Давковска на својот Фејсбук профил постави отворено прашање до Власта, дали е време да...

Катерина Крстиќ / 28 октомври, 2019 15:04

Ние, Македонците, не сме поинакви од другите.

Силјановска: Ние, Македонците, не сме поинакви од другите,имаме право на своја нација

Професорката Гордана Силјановка Давкова на својот Фејсбук профил објави  честитка по повод денешниот празник 23 октомври,...

Катерина Крстиќ / 23 октомври, 2019 12:50

Инстинктивно одговорив: Не, ние Македонците се служиме со говорот на телото! Се разбира, јас се извинив за напрасната реакција, а колегата за неумесното прашање, односно неинформираноста, пишува Силјановска.

Силјановска: Наше право е да бидеме македонски народ, да се идентификуваме како Македонци

Во својата најнова колумна за Експрес.мк професорката Гордана Силјановска Давкова напиша дека пред неколку години била...

Катерина Крстиќ / 13 октомври, 2019 15:44

Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил преку статус ја коментира целокупната ситуација во земјата.

Уште на претседателската трка СДСМ знаеше за „Рекет“- Силјановска Давкова остро кон власта

Професорката Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил преку статус ја коментира целокупната ситуација во земјата....

Катерина Крстиќ / 1 октомври, 2019 10:36

Верував дека ако им се обраќам на граѓаните, ако им понудам визија на граѓаните дека ќе може да помогнам во градењето на демократија која ја нема и добив невидено разбирање,

Мислев дека граѓанинот можел да одлучува самостално но не било така, партиите одлучуваат

Во прес центарот на ВМРО ДПМНЕ се обрати Гордана Силјановска која го призна поразот но рече дека сепак не се чувствува како...

Македонка Димкин / 5 мај, 2019 23:10

Стево Пендарвоски во вечерашната дебата се повика најмалце дваесет пати на Груевски, и секако на Иванов, Силјановска го праша дали тој се поготвувал за изнесените лаги?

Силјановска до Пендаровски: Вие сте мизерија од човек!

Кандидатот за претседател Гордана Сиљановска во вечерашниот дуел на ТВ 24 го конфротира Пендаровски дека тој за лични интереси...

Македонка Димкин / 3 мај, 2019 22:49