Граѓаните на Скопје, родниот Охрид, Тетово, Прилеп и Кавадарци денес масовно се потпишуваат за поддршка на Гордана Силјановска

Силјаноска само за два три часа со повеќе од 14`000 потписи!

Актуелниот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова за само неколку часа откако почна граѓанската поддршка за...

Македонка Димкин / 23 февруари, 2019 17:52

Честитки до професорката д-р Гордана Силјановска Давкова за храброста и одлучноста во ова пресудно историско време за македонската држава и народ

Отец Ивица: Во моментов на македонската држава и треба крајно РАЦИОНАЛЕН претседател

Честитки до професорката д-р Гордана Силјановска Давкова за храброста и одлучноста во ова пресудно историско време за македонската...

Македонка Димкин / 16 февруари, 2019 23:58

Јас немам намера да се симнувам во калта, да одговарам на ист начин, ниту да се бранам од лични дискредитации.

Гордана Силјановска: Ќе одам до крај не ме плашите, за Македонија се работи!

Од моментот кога ја најавив мојата кандидатура за претседателски кандидат, изложена сум на најнепримерени ad hominem напади,...

Македонка Димкин / 14 февруари, 2019 0:17

Професорката Силјановска со јасни ставови дека Преамбулата не може да се менува со амандмани, АСНОМ се толкува преку одлуките а Охридскиот договор не е ратификуван документ

Менување на Преамбула со амандмани е непознат уставен феномен

Професорката Гордана Силјановска во гостувањето на Алфа посочи дека е непознат уставен фемомен е со амандмани да се менува...

Мартин Попоски / 8 ноември, 2018 6:37

Професорката Силјановска со јасни насоки дека промената на Уставот и преамбулата ќе внесат правен конфликт, ни МПЦ - ОА нема да биде Македонска затоа што ја има во Уставот

Заев требаше по референдумот да си поднесе оставка

Професорката Гордана Силјановска со оценки за општествениот статус по промената на власта но и за промената на името, уставните...

Мирко Бачиќ / 19 октомври, 2018 11:58

Универзитетската професорка, Гордана Силјановска, пред денешното изјаснување на Уставен за референдумот, синоќа на Алфа ТВ со компарации кои се овластувањата на судот

Уставен треба и може ако сака, прашање е дали смее?

Што може, што смее но и што сака Уставнот суд, ќе знаеме денес, иако експертите мислат дека може и смее многу, но дали ќе сака. Професорката...

Мирко Бачиќ / 19 септември, 2018 7:11

Професор Силјановска овој пат не го споделува својот личен став, туку се повикува на одредби од Кривичниот Законик на Република Македонија

Силјановска: Учеството на Европската Комисија во референдумот е незаконско

Професорката Гордана Силјановска Давкова вели дека учеството на Европската комисија која официјално е дел од кампањата...

Мирко Бачиќ / 5 септември, 2018 6:48

Иако за Договорот од Преспа многу партиски организации и општествени лица ветија допис до Уставниот суд на Македонија, никој не го реализира своето ветување

Силјановска до Уставен: Време е да се собере сила за неуставното прашање за името!

Професорката по Уставно право од Правниот факултет „Јустинијан Први“ од Скопје, Гордана Силјановска, децидна дека „крајно...

Мирко Бачиќ / 4 септември, 2018 6:43