Од ноќеска на полноќ бензините еуросупер 95 и еуросупер 98 поевтинуваат за 2,5 денари за литар. Еуродизелот поевтинува за 1,5 денари, а за денар поевтино ќе се продава екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Од полноќ нови поевтинувања на горивата

Од ноќеска на полноќ бензините еуросупер 95 и еуросупер 98 поевтинуваат за 2,5 денари за литар. Еуродизелот поевтинува за 1,5...

Перо Милчин / 4 април, 2022 17:29

Како РКЕ не можеме да влијаеме на цената на горивата, имајќи ја во предвид структурата.

Ново поскапување на горивата

Горива повторно поскапуваат, најави денеска првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски. Тој...

Рејхан Бајрами / 14 февруари, 2022 12:31

Па така од вечерва на полноќ, еден литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 76.50 денари, еден литар ЕУРОСУПЕР-98 ќе чини 78.50 денари, додека еден литар ЕУРОДИЗЕЛ ќе чини 68.50 денари.

Поскапеа горивата од полноќ

Цената на горивата се зголемија за еден денар, објави Регулаторната комисија за енергетика. Па така од вечерва на полноќ,...

admin@magazin / 19 октомври, 2021 7:24

Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека од вчерапо полноќ се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,84 отсто.

Поскапеа горивата од полноќ

Малопродажната цена на бензинот од 95 октани се зголемува за 0,50 денар за литар, а цените на бензинот БС-98 и на дизел горивото...

Владо Марин / 31 август, 2021 6:55