Премеирот Зоран Заев на својот Фејсбук профил посвети статус во чест на роденденот на Гоце Делчев, за кого при тоа не напомена дека е македоснки херој.

ЗАЕВ: Заев смета дека Гоце Делчев ќе беше горд што сменивме име?

И покрај тоа што целата македонска нација го чествува и почитува ликот и делото на Гоце Делчев, кој бил македонски национален...

Катерина Крстиќ / 4 февруари, 2020 12:34

Гоце е автентичен водач на македонското револуционерно движење. Познатиот македонски публицист, мислител и револуционер, Димо Хаџи Димов го именува како прв апостол на македонската револуција. Гоце е македонски револуционер од балкански размери. Нему му е туѓ секаков национализам и шовинизам. Тој мечтае за Балканска федеративна република како највисок дострел на збратимување на балканските народи. Главна кочница за реализирање на таа идеја, Гоце гледал во конзервативните балкански монархии, за кои Македонија е јаболко на раздорот.

Денеска навршуваат сто четириесет и осум години од раѓањето на Гоце Делчев

Денеска навршуваат 148 години од раѓањето на Гоце Делчев роден како Ѓорѓи Николов Делчев, (Кукуш, 4 февруари 1872 – Баница,...

Катерина Крстиќ / 9:45

Лидерот на ВМРО,  истакна дека ниту еден политичар денес нема право да се откаже од македонското минато. Мицкоски истакна дека никој не го дал тоа право за менување на македонската историја бидејќи тие луѓе погинале и со живот ја платиле слободата, ова што ние денеска го живееме е нивна заслуга. Мицскоски исто така рече дека македонската држава мора да ги дефинира црвените линии.

Мицкоски: Нашиот јазик е македонски а Гоце Делчев Македонец

Во вчерашното новогодишно интервју на МРТВ, лидерот на опозициската артија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека нашиот...

Катерина Крстиќ / 28 декември, 2019 11:51

Премиерот од историчарите непосредно пред започнувањето на самитот во Брисел, побарал Гоце Делчев да го декларираат како Бугарин.

СКАНДАЛ: Заев барал од македонските историчари да го декларирaaт Делчев како Бугарин

Нов скандал ја следи Владата, откако вчера беше објавено дека премиерот Зоран Заев побарал од македонските историчари Гоце...

Катерина Крстиќ / 18 декември, 2019 9:07

Моштите два дена пред тоа македонската делегација ги донесла од Софија, а неговиот завет да биде погребан во слободна Македонија се исполнил во предвечерјето на прославата на 11 Октомври, Денот на македонското востание против фашизмот.

Пред 73 години со најголеми државни почести, во црквата Св. Спас погребани се моштите на Гоце Делчев

Пред точно 73 години на денешен ден, на 10 октомври 1946 година, во Скопје, во црквата „Свети Спас“, која е скриена во срцето на...

Катерина Крстиќ / 10 октомври, 2019 11:25

„Гоце Делчев би требало да нѐ обединува, а не да нѐ разделува.

ЗАХАРИЕВА СЕ ПРЕДОМИСЛИ: „Не гледам што толку се караме за Гоце Делечев, тој треба да не обединува„

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во разговор за „БНТ„ рече дека Гоце Делчев е заедничка...

Рејхан Бајрами / 7 јули, 2019 12:35

Гоце Делчев бил Македонец,чие тело било предадено во Македонија во 46та година.

Мицкоски: Гоце Делчев е македонски херој

Христијан Мицкоски, претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ  во интервју за Канал 5 телевизија истакна дека...

Катерина Крстиќ / 30 јуни, 2019 1:34

Бојко Борисов на отворањето на економскиот форум во Пловидв, изјави дека нашата држава треба побрзо да го реши проблемот со признавањето на гоце Делчев како Бугарин, за да може Договорот за добрососедство да се почитува.

Борисов: Гоце Делчев е бугарски херој!

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на отворањето на економскиот форум во Пловидв, изјави дека Гоце Делчев е бугарски...

Катерина Крстиќ / 26 јуни, 2019 15:53