„Новата градинка ќе биде со капацитет за згрижување на 102 деца, на возраст од 0 до 6 години, за чија изградба и опремување Министерството за труд и социјална политика издвои 50 милиони денари.

Шахпаска: Општина Липково добива нова детска градинка која ќе згрижи 102 деца

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска  заедно со градоначалникот на Општина Липково, Еркан Арифи...

Перо Милчин / 14 април, 2021 20:13

Професорот Даниловски  посочува дека најважно е проветрувањето во училниците и почитување на мерките носење маски и држење дистанца.

Уште четири случаи на коронавирус во градинка- децата се заразиле од родителите!

Денеска од Центарот за јавно здравје беше соопштено дека има четири нови случаи на коронавирис во градинките. Се работи за...

Катерина Крстиќ / 28 септември, 2020 16:54

Единаесетте деца од оваа група и тројца вработени се во изолација.

Уште две деца од струмичката градинка позитивни на ковид-19

Уште две деца од струмичката градинка од истата група од која е првото, се позитивни на ковид-19, потврди директорот Васил...

Катерина Крстиќ / 20 септември, 2020 8:51

Од отворањето на градинките на 9 септември, за десет дена има две заразени деца, по едно во Скопје и Струмица, и воспитувачки од Свети Николе и Битола.

Втор случај на дете во градинка заразено со Ковид 19- Владата одлучна родителите да се вратат на работа!

Вчера во градинката  „Детска радост“ е регистриран уште еден случај на детенце заболено од Ковид-19.  Како што изјави...

Катерина Крстиќ / 18 септември, 2020 11:56

Таа исто така посочи дека моментално Владата будно ја следи состојбата со коронавирусот.

Царовска: Со отворањето на градинките и училиштата можно е да се зголеми бројот на заразени од корона!

Во денешното гостување во емисијата „Вин Вин“ на телевизија Телма, министерката за образование и наука Мила Царовска говореше...

Катерина Крстиќ / 17 септември, 2020 21:22

Родилки и мајки на деца до шест годишна возраст најавија протест утре пред Владата, против одлуката која ги обврзува да го прекинат продолженото породилно отсуство и да се вратат на работа. Мајките бараат промена на одлуката, односно продолжување на отсуството до крајот на годината, како што претходно препорача Комисијата за инфективни болести.

Родилките и мајки на деца до шест години утре на протест пред Владата

Од следната среда, односно на 23 септември на работа се враќаат родителите на децата до шест години, лицата кои користеа продолжено...

Катерина Крстиќ / 16 септември, 2020 10:31

Шахпанска истакна дека со протоколот кој беше изготвен од Комисијата за заразни болести многу јасно се дефинирани обврските и апелираше при најмал сомнеш на ковид 19 во градинките веднаш да се алармира.

Шахпаска: И при најмал сомнеж на Ковид-19 во градинките, веднаш да се алармира!

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, денеска по повод отворањето на градинките беше во посета на градинката...

Катерина Крстиќ / 9 септември, 2020 10:35

Воспитните групи за деца од З до 10 годишна возраст да имаат максимум по 15 деца и двајца вработени во смена.

Градинките од денес почнуваат со работа

По седум месеци пауза денес градинките во Македонија ги отвораат вратите и треба да згрижат 14.555 деца, чии родители мора да...

Владо Марин / 8:23