На прашањето за уривањето на објектот кај Мавровка, тој рече дека кафулето било легализирано.

Шилегов: Во Скопје има околу 140 дивоградби, но јас немам ингеренции

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов истакна дека во главниот град има многу дивоградби но дека тој нема ингеренции...

Катерина Крстиќ / 5 септември, 2020 15:00

Според ова, минатата новогодишна прослава скопјани ги чинела 260 илјади евра за една вечер. Договорот кој за прв пат се објавува во јавност обзнанува дека МКЦ за организација, сцена и промоција исплаќа 9 милиони и 600 илјади денари.

ФОТО: Шилегов за прослава од една ноќ потрошил 260.000 евра!

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов преку МКЦ исплатил 160 илјади евра за организација на новогодишната прослава на плоштадот...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 10:25

Последната фаза од авионското прскање беше изминатата недела, односно на 15 и 16 август, а терестичната дезинсекција се одвиваше од 17 август до 21 август.

Град Скопје: Вонредно прскање против комарци во вторник!

Откако многу граѓани се пожалија на присуството на голем број комарци, од Град Скопје информираат дека во вторник ќе се врши...

Катерина Крстиќ / 23 август, 2020 15:25

Универзална е габарит кој што ги надминува правата на еден човек да одлучи за нејзината судбина, па макар тој човек да е градоначалникот на Скопје.

Шилегов за Слободен печат: Универзална сала нема да се руши!

Универзалната сала како културно обележје на главниот град и како објект на современата македонска култура со кое јавноста...

Катерина Крстиќ / 31 јули, 2020 9:57

Она што останува како факт е дека постојниот објект на салата е во многу лоша состојба и не функционира повеќе од 5 години со што овој исклучително значаен јавен простор во центарот на градот не ги користи ресурсите на местото.

Асоцијација на архитекти на Македонија: Да се зачува постојниот објект на Универзалнатa сала

По бурните реакции во јавноста поради најавата за уривање на Универзална сала, свое објаснување нудат и од Асоцијација на...

Катерина Крстиќ / 29 јули, 2020 12:05

Но и покрај ваквата изјава денеска од позицијата на директор на Јавното претпријатие „Дрисла“беше назначен Коста Начевски откако претходно од директорската позиција беше разрешен Горан Ангелов. 

Коста Начевски е назначен за директор на „Дрисла“

Според информациите со кои располагаме опасен отпад во земјава и во „Дрисла“ не е внесен, изјави на вчерашната прес-конференција...

Катерина Крстиќ / 21 јануари, 2020 18:34

До пукање во скопската населба Тафталиџе поради наводно нарушени имотно-правни односи, вечерва дошло при што едно лица е убиено.

Крвава вечер во Скопје. Убиено едно лице а друго повредено!

На 20.12.2019 околу 19,40 пријавено е дека во продавница на ул. „Московска“ (непосредно до Зелен Пазар – Тафталиџе), извршено е yбиство...

Македонка Димкин / 21 декември, 2019 0:03

Гратскиот татко истакна дека откако дојде СДСМ на власт конечно започнаа да се решаваат проблемите кои долги години биле ставани под тепих.

Шилегов: Ми викаат многу работиш ама не знаеш да се фалиш!

На денешниот завршен настан од караванот на СДСМ, наречен „На прав пат“ градоначалникот Петре Шилегов го започна својот...

Катерина Крстиќ / 15 декември, 2019 15:20