Сите патнички и товарни моторни возила што планираат да остварат влез и излез од и во Грција до наведениот период, тоа ќе може да го остварат на грчкиот граничен премин ,,Евзони“.

Ќе ги отвори ли Грција конечно границите за македонските државјани?

Границите со соседна Грција и натаму остануваат затворени за сообраќај целосно до сабота, информираат од МВР. – Министерството...

Катерина Крстиќ / 4 август, 2020 11:20

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени поврзувања со Македонија, како и забраната...

Стојче Бушин / 1 август, 2020 14:11

Патните ограничувања се воведени во многу делови на светот, поради остриот пораст на нови случаи на инфекција со коронавирус, поради што СЗО ги повикува земјите да направат анализи на трошоците и да постават приоритети, пред да продолжат со меѓународните патувања.

СЗО ЗА МЕЃУНАРОДНИТЕ ПАТУВАЊА: Одлуките да се темелат на проценка на ризикот, приоритет да бидат итните случаи!

Светската здравствена организација (СЗО) вчера соопшти дека државите треба постепено да ги релаксираат мерките за ограничување...

Катерина Крстиќ / 31 јули, 2020 16:10

Според бугарската Влада, одлуката за овие олеснувања е на барање на туристичкиот сектор во земјата.

Влез во Бугарија за македонски државјани само со негативен ПЦР тест

Денеска Бугарската Влада извести дека делумно ќе ги олесни мерките за влез во државата за пет земји, меѓу кои и Македонија. За...

Катерина Крстиќ / 27 јули, 2020 16:35

Kомпанијата СТРАБАГ АГ со своите подизведувачи ќе врши минирање на патниот правец Радовиш – Штип, или конкретно околу место викано Пилав Тепе во период од 12:00 до 15:00 часот на 16.07.2020 (четврток).

АМСМ: На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, имформираат од АМСМ! Kомпанијата СТРАБАГ АГ со своите...

Стојче Бушин / 15 јули, 2020 7:10

Тестовите за влез во Косово, со кои се докажува дека лицето кое влегува во Косово од трите земји не е заболено од Ковид-19 не треба да биде постар од 72 часа од времето на пријавување на граница.

Граѓаните на Македонија за влез во Косово со задолжителен негативен тест за КОВИД-19!

Денеска на видео-конференциска седница на Владата на Косово беше одлучено, да се воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР...

Катерина Крстиќ / 13 јули, 2020 16:50

На оние српски државјани кои се веќе на одмор во Грција ќе им биде дозволено да останат до крај.

Инаку, на туристите од Србија влез во Грција им беше дозволен само преку Бугарија!

СТОП ЗА СРБИЈА: Грција ги затвора границите за Србите

Од утре во 6 часот наутро, Грција ги затвора границите за државјаните на Србија, потврди за српските медиуми српскиот министер...

Стојче Бушин / 5 јули, 2020 14:45

Комисијата за заразни болести најави дека денеска на состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји.

Денеска ќе се одлучува за затворање на границите со Србија и Косово

Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа...

Катерина Крстиќ / 3 јули, 2020 9:25