Забраната стапува на сила на полноќ. Покрај тоа, Шведска ќе ги прекине сите летови од Велика Британија на 48 часа.

ШВЕДСКА ЗА ПРВ ПАТ ГИ ЗАТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Стоп за неколку европски држави!

Шведска нема да дозволи пристигнување на странски државјани од Велика Британија и Данска поради појавата на нов вид коронавирус...

admin@magazin / 21 декември, 2020 19:49

Тие наведоа дека бројот на новоинфицирани лица во Баварија и Австрија расте, но дека во многу други земји, како што е Шпанија, ситуацијата е далеку подраматична.

НЕМА ПОВТОРНО ЗАТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ ВО ЕВРОПА: Курц порача- ТОА БИ БИЛО КАТАСТРОФА

„Она што во моментов го гледаме во Европа е вториот бран на корона вирусот“, истакна денес австрискиот канцелар Себастијан...

Рејхан Бајрами / 9 октомври, 2020 19:21

Инаку вчера Комисијата ги испрати до Влада новите предлог мерки, кои предвидуваат забрана за гостување на пејачи и ди-џеи во сите угостителски објекти, ограничување на јачината на музиката до 55 децибели и намалување на бројот на лица кои може да седат на една маса во угостителски објект од сегашните 12 на четири, потврди министерот за здравство Венко Филипче.

Во Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без PCR тестирање?

Комисијата за заразни болести, утрово донесе предлог одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија...

Катерина Крстиќ / 5 октомври, 2020 10:24

Според најновите податоци, над 70.000 Срби престојуваат во соседната крајбрежна држава, а по жалбата на Кризниот штаб поради тешката епидемиолошка состојба, повеќето од нив се решиле да се вратат.

Србите ја блокираа границата со Црна Гора: Српските туристи масовно се враќаат дома

Од утрово има огромна гужва на граничниот премин Јабука со Црна Гора, а десетици возила чекаат на ред. Според најновите податоци,...

Мирко Бачиќ / 19 септември, 2020 17:18

Препораката на Комисијата за заразни болести мора да биде одобрена од Владата, по што слободното движење се очекува да започне следниот понеделник.

Викендов дискусија за можно укинување на рестриктивните мерките за границите

Комисијата за заразни болести ќе расправа во текот на викендот за укинување на рестриктивните мерки за земјите од регионот,...

Владо Марин / 23 јули, 2020 13:03

Исклучок од забраната е дозволата за македонските државјани да транзитираат преку Бугарија со цел нивно враќање во државата. Транзитот се дозволува единствено во случаи кога може да се гарантира неодложно напуштање на територијата на Бугарија, се додава во соопштението.

Од денеска затворена бугарската границата за македонските граѓани

Заклучно од денес па до 31 јули, соседна Бугарија воведе привремена забрана за влез на сите лица од Македонија, без оглед на...

Катерина Крстиќ / 16 јули, 2020 10:18

Според телевизијата Star.gr, туристите дошле во Грција во саботата во група од 80 лица, а вчера мажот покажал симптоми што му се припишуваат на Ковид 19.

ОТИШЛЕ ВО ГРЦИЈА НА ОДМОР ПА ПОРАДИ КОРОНА ЗАВРШИЛЕ ВО БОЛНИЦА: Брачен пар од Србија на лечење, останатите патници во карантин!

Брачна двојка од Србија, која замина на одмор на грчкиот остров Евија, во моментот се наоѓа во болница во градот Ламја на лекување...

Катерина Крстиќ / 8 јули, 2020 10:24

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји од кои Грција ќе прима посетители,...

Катерина Крстиќ / 2 јули, 2020 17:41