За македонските државјани, границите кон Грција и понатаму ќе бидат затворени до 15 јули 2020 година, со оглед на тоа дека јужниот сосед се води според одлуките на европско ниво.

Грција ги отвара границите за туристи, но не и за Македонија

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од...

Катерина Крстиќ / 1 јули, 2020 10:25

Екипата на Телма беше заедно со патниците на Табановце. Кажале дека со нетрпение ја чекале оваа одлука на властите. Дел од нив се патници од западна Европа кои доаѓаат на неколку дена само да се видат со блиските, па веднаш ќе се вратат назад.

КОЛОНА СО ВОЗИЛА: Повеќе од три илјади патници на Табановце во првите девет часа од отворањето на границите

За само девет часа, на граничниот премин Табановце поминале повеќе вкупно 3075 патници. Можат да патуваат без да приложат негативен...

Владо Марин / 26 јуни, 2020 16:32

Одлуката ја донесе Владата во вторникот врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата на истата седница донесе одлука од 1 јули да бидат отворени за сообраќај и Меѓународниот аеродром Скопје и Аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид.

Од утре се отвораат границите, без тест и карантин

Од утре целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што македонските државјани и странците ќе можат непречено...

Катерина Крстиќ / 25 јуни, 2020 10:08

Туристите ќе поминат низ „тројна проверка“, која вклучува проверка на податоците од каде потекнуваат, мерење на температурата и преземање детални податоци доколку има потреба да се следат.

ШПАНИЈА ОД ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Нема карантин, ТУРИСТИТЕ СЕ ДОБРЕДОЈДЕНИ!

Шпанија денес ја укинува вонредната состојба прогласена поради пандемијата на коронавирус и ги отвора границите. На посетителите...

Рејхан Бајрами / 21 јуни, 2020 14:35

Според Филипче, карантинот го губи смисолот со отворањето на границите во целиот регион, бидејќи на тој начин веќе ќе има слободен проток на граѓани и на возила!

Добра вест за иселениците: Филипче најавува отворање на границите без тестови и карантини

За време на викендов ќе се разговара за целосно отворање на границите односно за слободен проток на граѓани без тестови и...

Рејхан Бајрами / 19 јуни, 2020 10:46

Во Република Македонија е дозволен влез на МКД државјани и странци со регулиран привремен или постојан престој во РСМ под услов истите да имаат валиден негативен PCR тест (изработен од нос и грло), не постар од 72 часа од денот на издавањето на тестот со што истите добиваат Наредба и пополнуваат изјава за домашна самоизолација во траење од 14 дена.

Отворени границите: Ова се правилата за македонските државјани кои сакаат влез или излез од земјава

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека почнувајќи од  денеска , среда  17.06 отворени се сите гранични...

Катерина Крстиќ / 17 јуни, 2020 17:05

Останува и мерката за потпишување „Изјава за задолжителна самоизолација во траење од 14 дена“, врз основа на која Државниот санитарен и здравствен инспекторат изготвува Решение за здравствен надзор и домашна самоизолација, која ја контролира МВР.

ЕКСКЛУЗИВНА ВЕСТ ОД ВЛАДАТА: Од утре се отвораат сите граници во Република Македонија- еве што е одлучено!

Владата донесе одлука од утре, 17 јуни, да се отворат сите гранични премини во земјата со примена на мерките што се активни,...

Владо Марин / 16 јуни, 2020 17:40

Од вторник, граѓаните на ЕУ и Швајцарија ќе можат да влезат во Германија без контрола и карантин.

ГЕРМАНИЈА ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Еве кога ќе се отворат границите за српските граѓани!

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Сехофер денеска објави дека ограничувањата за влез на граѓаните од т.н. трети...

Перо Милчин / 10 јуни, 2020 19:21