Директорот на Фондот за иновации, Деспотовски, сеуште смета дека доделувањето грантови на компании поврзани со поранешни и актуелни државни функционери не е спорно

Тасева ќе одлучи кој нелегитимно зел грант од Фондот за иновации

До 20-ти декември „Транспаренси интернешнал – Македонија“ треба да ја заврши проценката на ризик за четирите компании добитници...

Мартин Попоски / 14 декември, 2018 7:59

Деспотовски не помислува на одговорност или оставка, тој има предлог протокол за легализирање на непотизмот и судирот за интереси, нешто што не е во ингеренции на Фондот

Деспотовски ќе го легализира судирот на интереси и непотизмот

Пари од Фондот за иновации ќе може да добиваат и компании кои во сопственичката структура имаат носители на јавни функции...

Мартин Попоски / 4 ноември, 2018 13:21

Шефот на кабинетот на Кочо Анѓушев - Софче Јовановска им "пресудила" и на грантовите од Министерството за економија и на Агенцијата за странски инвестиции

Министерството за економија давало државни пари без проверка!?

На повидок ли е нов скандал со доделување финансиски грантови за владини партиски функционери и нивни компании од Министерството...

Мирко Бачиќ / 17 август, 2018 8:37

По Кочо Анѓишев и Хари Локвенец само четири од 77 компании доброволно изјавиле дека имаат функционери во својата организација

Од Фондот за иновации со “носители на јавни функции” кои не се носители на јавни функции

Само четири од вкупно 77-те компании – апликанти добитници на средства од првиот повик од Планот за економски раст – трет...

Мирко Бачиќ / 14 август, 2018 14:03

Анѓушев и Локвенец се откажаа од грантовите - снаата на Цвета Ласкова си ги сака 330-те илјади евра

Денес ќе се знае кој се добил грант од Фондот за иновации

Денес ќе се знае дали уште некоја фирма блиска до владини функционери се протнала меѓу 80-те компании кои добија грантови...

Мирко Бачиќ / 10 август, 2018 8:57

Зоран Шапуриќ во невладината "Мултикултура" е заедно со Вулнет Зенки адвокат и негов долгогодишен пријател но и претседател на Управниот одбор на организацијата

“Непостоечката” невладина на Шапуриќ со пари и од Министерството на Царовска

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска наместо првенствено да води грижа за детската заштита социјалната...

Мирко Бачиќ / 9 август, 2018 14:29

Министерката за одбрана со низа обвинувања од опозицијата за грантовското и тендерско работење

ВМРО – ДПМНЕ: Шеќеринска ќе одговара за набавките на мазут и автомобили од партиски спонзор

“Шекеринска ќе одговара по Член 353 од Кривичниот законик за злоупотребата на службена должност заради сите криминални...

Мирко Бачиќ / 8:42

По грантовите од Фондот за иноваци и тендерот на Министерството за здравство ова е трета финансиска афера на владата на Заев за само 30 дена

И Шекеринска преку МО делела грантови по партиска линија!?

Шекеринска не доделила пари само на невладина во која членува самата на име НАТО туку и на невладини во која членуваат владини...

Мирко Бачиќ / 6 август, 2018 7:09