Глечерот се наоѓа на крајот од североисточниот леден поток на Гренланд, каде влегува во океанот. Годишното топење на најголемиот арктички леден појас на североисток на Гренланд се мери со оптички сателити.

АРКТИКОТ ОСТАНА БЕЗ МРАЗ: Се распадна огромен глечер во Гренланд, еве каква опасност ќе донесе(ВИДЕО)

Голем дел од ледената плоча на Гренланд, проценета на околу 110 квадратни километри, се распадна на крајниот североисток на...

Перо Милчин / 15 септември, 2020 21:46

Ледената плоча на Гренланд - втор по големина во светот - опфаќа 80 проценти од островот.

ГРЕНЛАНД ОСТАНУВА БЕЗ МРАЗ: Вака никогаш не било- СТРАШНО!

Ледената плоча на Гренланд се намали повеќе од минатата година, повеќе отколку во било кој период од почетокот на забележувањето...

Сара Фемина / 18 април, 2020 9:24

Топлите океански води што се движат под огромните глечери го засилуваат и го забрзуваат нивното распаѓање, пренесува Си-Ен-Ен. Ова откритие беше објавено во понеделникот во списанието „Nature Geoscience“ по научната студија за еден од многуте „ледени јазици“во подрачјето на Гренланд.

ПОТОПОТ Е НА ЧЕКОР ОД НАС: Научниците под Гренланд откриле нешто језиво, што го подига нивото на водата за 7 метри! (ВИДЕО)

Научниците одамна тврдат дека повисоките температури на воздухот придонесуваат за одмрзнување на ледените површини на...

Катерина Крстиќ / 4 февруари, 2020 15:43

Ефектот на климатските промени

(видео) Климатските промени ќе ги поплават сите големи градови од Њу Јорк до Шангај

Во извештајот се спомнува дека глечерите од Хималаите до Антарктикот забрзано се топат и дека градовите како Њујорк или...

Узунов Бобан / 26 септември, 2019 7:14

Извори цитирани во други медиуми различно тврдат дека американскиот претседател се шегувал или сериозно се надевал да ја прошири територијата на САД.

ГРЕНЛАНД МУ ОДГОВОРИ НА ТРАМП: “Не сме на продажба”

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп...

Рејхан Бајрами / 17 август, 2019 11:47

Неколку инструменти кои вршат мерење, вклучувајќи и еден на метеоролошката станица сместена во највисокиот дел од централното подрачје на Гренланд, ретко може да се забележи покачување на температурата до 0 степени. Но, на 30 јули се случи нешто неочекувано, а температурата во тој дел од островот не само што ја достигна споменатата температура, туку и ја надмина истата.

Пекол на земјата, планетета се топи: На Алјаска температурата е 32 степени

На крајот на јули дојде до најголемо топење на Гренланд, тоа се неколку милијарди тони вода слеани во Атланскиот океан, што...

Весна Петровска / 7 август, 2019 12:31