Во текот на претстојната ноќ ио утре претпладне врнежи ќе има насекаде и ќе се интензивираат со што локално истите ќе бидат поројни проследени со грмежи и силен ветер (над 80 км/ќас) и од југоисточен правец.

НАЈНОВО ВОНРЕДНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ВО ТЕКОТ НА НОЌТА И УТРЕ ПРЕТПЛАДНЕ ОПАСНОСТ ОД ЛОКАЛНИ ПОПЛАВУВАЊА

Големиот циклонски систем веќе навлегува од запад во нашата територија, во западните предели веќе има врнежи од дожд кој...

Стојче Бушин / 12 октомври, 2020 20:48

Локално врнежите ќе бидат ОБИЛНИ и проследени со грмежи, а ќе дува и умерен до засиелн ветер , најпрвин од јужен и од југоисточен, а потоа од југозападен правец!

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: ЦИКЛОН ДОАЃА КОН МАКЕДОНИЈА И ЌЕ ДОНЕСЕ ОБИЛНИ ДОЖДОВИ

По стабилниот викенд, како што веќе најавивме во понеделник попладне и во текот на ноќта кон вторник како и во вторник, нашата...

Стојче Бушин / 11 октомври, 2020 10:05

Во западните предели, локално се очекува да наврнат над 20 л/м2 воден талог а ќе продолжи да дува умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југозападен правец кој особено денес и утре ќе условува натпросечно високи температури на воздухот.

ВЛАЖНА И НЕСТАБИЛНА ВОЗДУШНА МАСА СЕ ДВИЖИ КОН ДРЖАВАВА – ЌЕ УСЛОВИ ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ, КАКО И УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ

Утре попладне како и во вторник ќе биде значително облачно и нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен...

Стојче Бушин / 4 октомври, 2020 19:27

Во Скопје и околината ќе биде претежно облачно и нестабилно, повремено со пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот и услови за локална појава на град. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 25 степени.

Нестабилно време до крајот на неделава- честа појава на врнежи и грмежи, значително опаѓање на температурите!

Денеска времето во Македонија и натаму ќе биде претежно облачно и свежо, на повеќе места со поројни врнежи од дожд и грмежи....

Катерина Крстиќ / 6 август, 2020 10:27

Локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град, па затоа ВНИМАНИЕ.

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА НЕВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Денес во текот на попладневните часови како и во текот на ноќта на повеќе места ќе има развој на нестабилна облачност која...

Стојче Бушин / 25 јули, 2020 16:15

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец. Максималната дневна температура ќе се искачува во интервалот од 26 до 33 степени.

Временска прогноза: За викендот на повеќе места нестабилно со пороен дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Во попладневните часови ќе има услови за локален...

Стојче Бушин / 16 јули, 2020 8:12

Локално, процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со пообилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град.

ВИКЕНД МЕТЕО АНАЛИЗА: Нестабилно со почеста појава на врнежи и грмежи – можно НЕВРЕМЕ

За време на овој викенд, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на нестабилна воздушна маса, која особено во попладневните...

Катерина Крстиќ / 4 јули, 2020 9:02

И во Скопје и околината се очекуваат повремени врнежи од дожд, има услови и за нестабилност проследена со грмежи, особено попладне.

Денеска на повеќе места врнежи и грмежи, од четврток пораст на температурите

Денеска нашата територија ќе се наоѓа под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса која на повеќеместа ќе услови...

Катерина Крстиќ / 23 јуни, 2020 9:46