Откако како студент двапати беше уапсен од југословенската тајна служба по демонстрациите во 1981 година, тој успеа да се спаси од третиот обид за апсење и побегна во Швајцарија од каде ја продолжи борбата за демократија и слобода.

Груби: Охридскиот договор ја трансформираше Македонија и стана ѕвезда водилка кон иднината

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска учествуваше на „Prespa Forum...

Владо Марин / 1 јули, 2021 17:52

Тоа не се нови вработувања туку станува збор за решение со кое државата конечно обезбеди конкретни ангажмани за вработени лица кои со години беа причина за незадоволство кај јавноста од една страна, а кои во исто време не добиваа никакви работни задачи од институциите, од друга страна.

Груби за Пауновски: Неприфатливо е да не се почитуваат одлуките на Владата

Со усвоениот План за распределба на административните службеници преку Програмата К-5, којшто беше усвоен на 40-тата владина...

Перо Милчин / 24 април, 2021 10:33

Токму ваквата тенденција низгодините покажа како Рамковниот договор се користисамо за вработување на корумпираните кадри на ДУИ и зајакнување на политичката моќ на оваа партија,која две децении е дел од секој владејачки режим.

Груби глуми биро за вработување – освен што е во министерство со 1460 вработени, сега ќе ги згрижува и „рамковните“

Дека Македонија одамна важи за држава во којапартиското влијание е навлезено во сите пори наопштеството, доволно говори...

Рејхан Бајрами / 25 јануари, 2021 18:05

Премиерот Зоран Заев денеска потврди дека советникот Шпат Касапи од кабинетот на вицепремиерот Артан Груби е разрешен поради поседување дрога, оценувајќи дека не може лице на такво високо ниво да биде поврзано со недозволени активности.

Груби го разреши советникот Касапи, кој неодамна бил фатен со дрога

Првиот вицепремиер Артан Груби претходно денеска за „360 степени“ и за други медиуми“ потврди дека утрово го разрешил Шпат...

Рејхан Бајрами / 28 декември, 2020 17:51

Не сме повредени ниту јас ниту некој од мојата придружба.

СЕ ОГЛАСИ ГРУБИ ОТКАКО МУ БЕШЕ ДЕМОЛИРАНО ВОЗИЛОТО: Не сум повреден- ова се деталите!

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, за 360° потврди дека вчера пред Собранието...

Рејхан Бајрами / 15 декември, 2020 6:36

Денес околу 12,00 часот пред Собрание на РСМ од страна на В. Ј. (38) год. било скршено предното ветробранско стакло од ПМВ Пасат сопственост на Влада на РСМ!

ЕКСКЛУЗИВНО: Нападнат Артан Груби!

Инцидент се случил претпладнево пред Собранието, кога изреволтирана жена ја искршила шофершајбната на службениот автомобил...

Перо Милчин / 14 декември, 2020 20:18

Груби потенцираше дека според него нема никави предлози на маса, секако дека има дискусии на средбите и има размна на деа и размислувања за надминување на проблемите.

ГРУБИ ЗА ТВ 24: НЕ ТРЕБА ИСТОРИЈАТА ДА НИ БИДЕ ПРЕЧКА ЗА ИДНИНАТА

Вицепремиерот Артан Груби во 24 анализа се осврна и на односите со Бугарија. Тој истакна дека комисиите продолжија со работа...

Владо Марин / 15 октомври, 2020 20:44