Сега Груби тврди дека треба да се донесе посебен закон за оваа категорија административци.

Груби: Законски не можат да се избркаат рамковните, ако одбијат да работат

Немало законски начин како да им се даде отказ на т.н. рамковни вработени, ако одбијат работа во некоја од институциите. И...

Владо Марин / 12 октомври, 2020 7:10

Груби во оваа Влада доби функција која прв пат е воведена, а тој според правилата ќе го заменува премиерот Зоран Заев кога ќе биде отсутен.

Анкетен лист на новиот вицепремиер Груби- Има милионски објект, стан и депозити

Стан вреден 100.000 евра во Скопје, две возила и повеќе депозити, пријавил во анкетниот лист првиот вицепремиер Артан Груби,...

Владо Марин / 27 септември, 2020 3:15

Груби денеска го одбележува 16. роденден на неговата ќерка Хера со која сподели и заедничка фотографија на социјалните мрежи!

Ќерката на Артан Груби порасна во вистинска убавица: Дали личи на нејзиниот татко(ФОТО)

Вицепремиерот во Владата на Република Македонија кој е воедно и министер за политички систем, Артан Груби денеска има...

Владо Марин / 15 септември, 2020 23:06

На средбата Груби истакнал дека Министерството за политички систем и односи помеѓу заедниците ќе биде модерно, функционално и одговорно министерство кое ќе создаде општествена кохезија и граѓанска рамноправност, соопштуваат од Секторот за односи со јавноста во Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците. 

Груби за збогум му подари кече на Жбогар

Првиот вицепремиер и министер за политички систем во земјава Артан Груби вчера оствари средба со евроамбасадорот во заминување...

Катерина Крстиќ / 5 септември, 2020 8:03

Ахмети е повикан во рамките на истрагата за потврдување на обвинението за воени злосторства поднесено против косовскиот претседател Хашим Тачи , но и против поранешниот претседател на косовскиот парламент. Планот бил Ахмети да сведочи во Хаг, но потоа е сменето и локацијата на интервјуто е ЕУЛЕКС во Приштина.

Ахмети сведочи пред косовскиот суд за воени злосторства- дојде со обезбедување и со придружба

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, утринава пристигнал во Приштина на целодневно сведочење во централата на Еулекс каде се...

Катерина Крстиќ / 2 септември, 2020 17:12

Груби по превземањето на функцијата изјави дека денеска имале мала координативна средба со сите негови колеги, предложени и избрани од страна на Собранието за министри во новата Влада пред да тргнат заеднички на традиционалниот состанок со претседателот Стево Пендаровски.

Груби: Со Заев ќе работиме заедно, ние сме веќе едно!

По денешното примопредавање на функцијата премиер на државата, на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, должноста за прв вицепремиер...

Катерина Крстиќ / 31 август, 2020 18:05

Мијалков го пречекал коалицискиот партнер на Заев во хотелот „Мериот“.

(Фото) Мијалков и Груби на средба во Мериот пред денешната Собраниска седница!

Секретарот на ДУИ и најверојатно иден министер за надворепни работи Артан Груби денеска е фотографиран на кафе со поранешниот...

Владо Марин / 21 август, 2020 19:40

Извори на Либертас велат дека дека министер за финансии ќе биде Фатмир Бесими, министерот за економија Крешник Бектеши, додека Екологијата ќе ја води сегашниот министер, Насер Нуредини!

КОХА: Груби вицепремиер, Османи министер за надворешни, Бесими во Финансии, Бектеши во Економија

Артан Груби ќе биде првиот вицепремиер и министер за политички систем, додека Бујар Османи ќе биде новиот Министер за надворешни...

Владо Марин / 19 август, 2020 12:54