Поканет во емисијата „Опиниот“ на Тв Клан, Груби рече дека на Заев Али Ахмети не му дозволи да си даде оставка, тврдејќи дека не отворањето преговори со Македонија не е неуспех на владата, туку грешка на Европската унија.

Груби: Заев беше спремен да даде оставка, но ние не дозволивме

Артан Груби, пратеникот на ДУИ, Артан Груби потврди дека македонскиот премиер Зоран Заев бил решен да си даде оставка, по...

Катерина Крстиќ / 23 октомври, 2019 13:15

Пратеникот Артан Груби изјави дека во неговата партија одговорност има и за пет евра, а камоли за Луј Витон чанта.

Груби: Во ДУИ и за пет евра се понесува одговорност, а камо ли за „Луј Витон“ чанта

По оставката на заменик-министерот за здравство, Асим Муса, кој во емисијата “Фикс Фаре“ во Албанија беше снимен како зема...

Весна Петровска / 16 октомври, 2019 10:50

Пратеникот Артан Груби денеска изјави дека ДУИ смета оти предвремени парламентарни избори оваа година не треба да има, бидејќи прво треба да се заокружи процесот за влез на земјата во НАТО. Следната година, вели тој, секако е изборна, но избори треба да има во декември. Тие избори би можеле, според него да се одржат порано, односно во втората половина на мај, јуни или во октомври. Овие месеци ги посочи поради евентуалното одржување попис во април и техничката Влада што треба да се формира сто дена пред предвремени избори.

ДУИ сака предвремени избори наредната година

ДУИ смета дека треба да биде заокружен процесот за влез во НАТО и добивање на датум за преговори и потоа следната година да...

Весна Петровска / 10 јули, 2019 16:16

Села истакна дека во земјава нема слобода на изразување, новинари добиваат закани по животот и е горд што нема дадено придонес во изградбата на нов режим во кој денес се наоѓа државата.

ЖЕСТОКО И СКАНДАЛОЗНО: Груби до Села -Ве истепаа во Собрание затоа што сте кукавица

Зијадин Села на денешната собраниска седница за реконструкција на владата изјави дека повторно сме во момент на апсолутизам,...

Весна Петровска / 27 јуни, 2019 18:32

Несреќата на оваа држава си оди наскоро, рече пратеникот од ДУИ, Артан Груби.

Артан Груби : ” Иванов е несреќа “

 Претседателот на Комисијата за европски прашања, пратеник од ДУИ, Артан Груби коментирајќи го годишното обраќање на претседателот...

Перо Милчин / 28 декември, 2018 20:49