Денес се одбележуваат 20 дена без Мартин. !!! Напорите да го лоцираме цело ова време за жал беа бесплодни иако ги „измешавме“ морето, копното и небото, а беше обезбедена помош и од сите државни субјекти!!!!

Прекинува потрагата по Мартин: Да почекаме морето да ја заврши работата и да ни го врати

Грчката организација „ОФКАТ“ објави дека по 20 дена неуспешна потрага по Марин Јовановски случајот оди на „друго ниво“. Во...

Сара Фемина / 28 јули, 2022 15:21

Во телефонскиот разговор, Османи од својот грчки колега, Дендијас, бил запознаен со потрагата на грчките служби, а бил информиран и дека акцијата ќе продолжи и надвор од законскиот рок за спроведување на такви претраги.

Трае потрагата по 28 годишниот Мартин – Семејството не губи надеж

Рокот за потрага измина, но попладнево министрите за надворешни на Македонија и Грција договорија и утре да продолжи потрагата...

Катерина Крстиќ / 13 јули, 2022 7:28

Во неделата напладне, спасен е и вториот член на групата, по 18 часа пливање, додека третиот се уште се води како исчезнат и се бара во спасувачка акција на властите.

Васил кој прв беше спасен во Халкидики: Се се случи за 2 минути, водата не вовлече длабоко во морето

Васил Брезовски е македонскиот туристот кој беше прв беше спасен откако го однесе струјата на плажата Мити во Посеиди. Во...

Мате Парлоф / 10 јули, 2022 19:23

Еден од исчезнатите македонски државјани на Халкидики, пронајден е жив и е во релативно добра здравствена состојба, потврдуваат за дописничката на МИА од Атина извори од крајбрежната служба на Грција.

Пронајден жив еден од исчезнатите македонски државјани на Халкидики

Продолжува потрагата по вториот! Еден од исчезнатите македонски државјани на Халкидики, пронајден е жив и е во релативно...

Сара Фемина / 12:18

Добро позната инфлуенсерка од Македонија, ќерка на политичар од соседната земја, е уапсена на Миконос за учество во криминална организација која растурала кокаин и ХТЦ во ноќните клубови на островот на ветровите, пишува Прототема.

ВИДЕО: Македонска инфлуенсерка уапсена на Миконос како дел од скопски дилерски клан

Ќерка на политичар, млада манекенка која била член на бандата е уапсена заедно со познат либански диџеј кој живее на островот...

Сара Фемина / 8 јули, 2022 15:25

Автомобил со скопски регистарски таблички падна в море во Неа Каликратија, Грција.

На социјалните мрежи се споделуваат фотографии од автомобилот, кој за среќа бил празен и во несреќата нема повредени.

Автомобил со скопски таблички заврши во Егејското море (ФОТО)

Автомобил со скопски регистарски таблички падна в море во Неа Каликратија, Грција. На социјалните мрежи се споделуваат фотографии...

Сара Фемина / 26 јуни, 2022 19:12

Во вториот програмски период преку ИПА Програмата за прекугранична соработка со Грција се одобрени 62 проекти од кои повеќето, од првиот повик се веќе имплементирани.

Милевски: Почнуваме со реализацијата на 10 нови прекугранични проекти со Грција

Денеска ги потпишавме договорите за кофинансирање на 10 од вкупно 22 проекти во рамките на вториот јавен повик од Програмата...

Мате Парлоф / 5 мај, 2022 5:55

Во однос на правилата што од денеска важат во внатрешноста на земјата, конкретната министерска одлука веќе е објавена во Службен весник на Грција, додека пак другата, што се однесува на граничните премини, сè уште не е објавена, иако претходната беше во сила до шест часот утрово.

Грција од денеска ги укина задолжителните сертификати

Задолжителниот „Covid pass“ за влез во сите објекти во внатрешноста на Грција, како и европскиот сертификат за патување во земјата,...

Мате Парлоф / 1 мај, 2022 18:33