Многу земјотреси и ова утро и во текот на ноќта, по разорниот потрес во Албанија од 6.4 степени по Рихтер кој однесе животи, остави 650 лица повредени и многу материјални штети кога цели објекти беа разрушени.

НЕМА МИР ЗА ГРАЃАНИТЕ: Многу земјотреси во Албанија – Се тресе и Грција

Нова серија земјотреси на албанскотот тло, граѓаните не  можат да се опорават од шоковите кои екојдневно ги доживуваат. Многу...

Валерија Петрова / 29 ноември, 2019 8:52

Аксис Целидис, раководител на грчкиот Институт за геодинамика веднаш по утрешниот потрес изјави дека Грција се спасила од рушење но и од човечки жртви, поради тоа што ваквиот силен земјотрес се случил во длабочина од 70 километри, иако епицентарот не бил далеку од Крит и Пелопонез кои овие области се густо населени.

Ова ја спаси Грција да не помине како Албанија: Потресот бил со иста јачина, но една работа била доволна за да нема жртви!

Претседателот на грчкиот Сеизмолошки завод и професор по геологија Ефтимос Лекас вели дека земјотресот има длабоко жариште...

Валерија Петрова / 27 ноември, 2019 13:56

Катастрофалниот земјотрес со јачина од 6,4 степени вчера во Албанија уби 24 лица, а 650 се повредени. Изутринава во 7.20 часот се забележаи нови послаби земјотреси, од 3,4 степени 29 километри северо-западно од Драч, пренесува ЕМСЦ.

Нов земјотрес на Балканот – земјотрес од 6 степени ги испаничи граѓаните

Нов потрес на Балканот, земјотрес од 6 степени ги испаничи граѓаните. Силен земјотрес ја погоди и Грција изутринава со јачина...

Валерија Петрова / 9:34

Најпогодени се Халкидики и Тасос, а на шест острови прогласено е вонредна состојба.

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ГРЦИЈА: Силно невреме во Халкидики и Тасос- ПОТОПЕНИ ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ(видео)

Големите и силни дождови вчера предизвикаа сериозни проблеми во северниот дел на Грција. Најпогодени се Халкидики и Тасос,...

Сара Фемина / 23 ноември, 2019 10:18

Грујевски си нашол и работа на грчки остров, велат извори блиски до неговото семејство.

Бегалецот ЕКСНАЧАЛНИК на петтата управа ГОРАН ГРУЈЕВСКИ се вработил како ПЕКАР во Грција!

За избеганиот бивш началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, како и за кобегалецот Никола Бошкоски (Неџби и Христо),...

Сара Фемина / 19 ноември, 2019 22:29

Претседателот на владата на Грција се осврна на трите грчки насоки во однос на Балканот и Југоисточна Европа: зајакнување на билатералните односи со сите земји од регионот; цврста поддршка на европската перспектива и промоција на поврзувањето во транспортот, инфраструктурата, енергетиката и дигиталната економија, а паралелно откри дека шефот на грчката дипломатија подготвува инцијатива за Скопје и Тирана, јави дописничката на МИА од Атина.

Мицотакис: Драг Зоран наш приоритет е заштитата на името и угледот на Македонија

Ја користам можноста, верувам изразувајќи го ставот и на премиерот Борисов, да уверам дека Европа и покрај воздржаноста,...

Катерина Крстиќ / 15 ноември, 2019 10:30

Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис.

ГРЦИЈА СПРЕМНА: Кинескиот претседател Си Џинпинг вечерва доаѓа во официјална посета на Грција!

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до...

Рејхан Бајрами / 10 ноември, 2019 17:19

Во текстото се вели дека минатата седмица во Министерството за надворешни работи на Грција се одржал состанок под шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас со учество на високи дипломати, а целата била „да се разгледаат следните чекори од Атина, земајќи ги предвид изјавите на Зоран Заев за евентуално замрзнување на дел од Договорот од Преспа, а поконкретно одредби поврзани со отворање на пристапнте поглавја“.

„То Вима“: Следните потези на Атина за Скопје и Тирана по француското вето

 Атина планира конкретни потези во следниот период со цел да ја потврди надградената улога што се обидува да ја има на Балканот...

Валерија Петрова / 4 ноември, 2019 11:07