Силјановска Давкова: Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за Бехтел и Енка договорот затоа што немаше реална аргументација од власта

Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за Бехтел и Енка договорот затоа што немаше реална аргументација од власта

На вечерашната трибина „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ во општина Карпош се обрати пратеничката Гордана...

Владо Марин / 21 јули, 2021 22:14

Силјановска Давкова посочи дека оваа владејачка гарнитура секој ден и Уставот го толкува како што сака и го злоупотребува во нивна полза но на штета на државата и граѓаните.

Силјановска Давкова: Оваа власт дојде на крилјата на мотото „Нема правда, нема мир“, но донесе непотизам, криминал и корупција

„Кај законот можете да имате пишана или непишана норма, но ако нема морална димензија, нема да има правда и правичност. Оваа...

Мате Парлоф / 9 јули, 2021 7:49

Според неа, одговорот деновиве го даде германскиот претседател пред вратите на германско-рускиот музеј во Берлин, кога и упати остра критика на Украина.

Претседателот е прв во меѓународните односи, а не самокрунисаниот републиканскиот монарх – господинот Заев

Пратеничката од рeдовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова во вчерашниот “Утрински брифинг” околу утрешниот состанок...

Владо Марин / 22 јуни, 2021 7:03

Силјановска, како второ укажа, дека скратена постапка, секогаш кога се работи за финансии не може скратена постапка, бидејќи значи сложеност и треба да се разгледа каде ќе одат парите, а станува збор за пари од граѓаните со кои располагаат локалните власти.

Силјановска: Измените на Законот за финансирање на единиците за локалната самоуправа може да се оквалификуваат како квази закон

Гордана Силјановска Давкова, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната собраниска расправа за измените и дополнувања на Законот...

Мирко Бачиќ / 3 март, 2021 10:21

Силјановска Давкова потенцираше дека ВМРО-ДПМНЕ има полн легитимитет да собира потписи против одреден закон, во овој случај лош закон за попис, бидејќи и начинот на неговото донесување и неговата реализација се лоши.

Силјановска Давкова: Република Македонија не смее да дозволи фингиран попис

Во вчерашното издание на вестите на Сител телевизија гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, професор д-р Гордана...

Рејхан Бајрами / 26 февруари, 2021 6:00

Одговорноста може овие министри даја сфатат како објективна, значи тоа се случило во време кога тие биле персонификација за правна држава, а не биле.

Силјановска Давкова: Покренавме интерпелација за Николовски и Маричиќ, бидејќи се најодговорни за корупцискиот жив песок во кој што тонеме

Покрената интерпелација за двајца членови на Владата. За господинот Љупчо Николовски како заменик на претседателот на Владата...

Перо Милчин / 1 февруари, 2021 18:22

Според неа многу од областите во Македонија се на колена и во лоша состојба.

Силјаноска Давкова: Мора да ја обновиме почитта кон вас, кон македонскиот народ кој го понижија

Професор Гордана Силјаноска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 1 на коалицијата Обнова за Македонија...

Катерина Крстиќ / 5 јули, 2020 9:32

Одговорно тврдам дека пред секој суд може да се покрене постапка за кршење на задолжителното меѓународното право, за кое еминентни светски професори, кажаа дека е повредено преку Преспанскиот договор, изјави Давкова од Ново Лисиче!

ДАВКОВА: Јас лично нема никогаш да го користам наметнатото име СЕВЕРНА, секогаш ќе велам Македонија

Јас лично нема никогаш да го користам тоа наметнато име и секогаш ќе велам Македонија. Референдумот беше неуспешен и тој...

Владо Марин / 27 јуни, 2020 22:25