Мајмунските сипаници се карактеризираат со рани на кожата кои можат да се појават на гениталиите или на устата. Болеста е придружена со треска, болки во грлото и болки во лимфните јазли и осип кој наликува на осип што се јавува кај сипаници. Болеста обично поминува сама по себе, но може да биде многу болна.

Одобрена данска вакцина против мајмунски сипаници

Данската биотехнолошка компанија Баварски нордик (БН) објави дека Европската комисија дозволила нејзината вакцина Имванекс...

admin@magazin / 25 јули, 2022 11:36

Директорот на компанијата Иван Лончаревиќ рече дека инвестицијата е реализирана во јули 2020 година, но одби да каже колкава била нејзината вредност, пишува Ројтерс. Квантбиорес вработува 11 научници во Данска, Австралија и Словенија, а примарната цел ѝ е да развие лек за ковид, а не вакцина, рече Лончаревиќ.

Компанијата развива пептид што спречува коронавирусот да ги заразува човечките клетки и очекува клиничкото тестирање да почне во Велика Британија ова лето, рече Лончаревиќ.

Ѓоковиќ купи компанија која бара лек за коронавирус

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, купи 80 отсто од данската биотехнолошка компанија KvantBioRes. Тоа е компанија која...

admin@magazin / 19 јануари, 2022 20:15

Сепак, не е исклучена можноста од повторно воведување рестрикции доколку епидемиолошката состојба во државата повторно се влоши.

Данска од 10 септември ги укинува сите мерки против Ковид-19

Од 10 септември Данска ги укинува сите рестрикции воведени поради пандемијата од Ковид-19, соопштија тамошните здравствени...

Владо Марин / 28 август, 2021 10:03

Соиграчите на Ериксен се во шок откако фудбалерот на Интер загуби свест, па дел од нив почнаа и да плачат затоа што нивниот сонародник е во несвест и медицинските лица го изнесоа надвор од теренот.

Данскиот фудбалер Ериксен колабира за време на напреварот со Финска

Потресни сцени беа забележани на натпреварот меѓу Данска и Финска, откако фудбалерот на Интер, Кристијан Ериксен загуби...

Рејхан Бајрами / 12 јуни, 2021 20:06

Министерот за финансии Мортен Бедсков денеска на прес-конференција рече дека за три или четири месеци, дигиталниот пасош за корона ќе биде подготвен за употреба, на пример, за службени патувања, објави АП.

ДАНСКА ПЛАНИРА ДА ВОВЕДЕ ДИГИТАЛЕН ПАСОШ ЗА ВАКЦИНИРАНИ: Кој го поседува ќе може да патува, а ќе има помалку забрани

Данската влада ги здружува силите со компаниите за развој на дигитален пасош што ќе покаже дали луѓето биле вакцинирани...

Мирко Бачиќ / 3 февруари, 2021 14:06

На децата треба да им се овозможи да останат на отворено колку што е можно повеќе.

Децата во Данска се вратија во училиште, но ништо не е како порано: Вака изгледа во училиштата (ВИДЕО)

Учениците од основното одделение во Данска започнаа со враќање на училиште оваа недела. Иако се чини дека работите се вратија...

Рејхан Бајрами / 17 април, 2020 23:39

Данска е една од првите европски земји што воведе мерка за затворање на училиште пред еден месец, јавува Би-Би-Си.

Данска ги враќа децата во училиштата: Премиерката тврди дека не сакаат земјата да биде затворена повеќе од што треба!

Од среда, 15 април, во Данска ќе бидат олеснети некои мерки за борба против епидемијата на вирусот корона, така што учениците...

Перо Милчин / 12 април, 2020 15:54

Милијардерот Андерс Холч Повлсен и неговата сопруга Ен Холч Полвсен изгубија три од нивните четири деца во нападот во Шри Ланка пред една година.

РАДОСНА ВЕСТ: Данскиот милијардер кој ги загуби 3-те деца во Шри Ланка, ДОБИ БЛИЗНАЦИ

Данскиот милијардер Андерс Холчх Повлсен (46) минатата година се прости од своите три мали деца кои беа убиени на Велигденскиот...

admin@magazin / 12 март, 2020 19:02