ЕУ и САД, да ѝ помогнат на оваа влада, која ги преминува сите црвени линии, да сфати дека веќе е единствениот и директен виновник за неинтеграцијата на Македонија во ЕУ“ – се вели во соопштението на

СИЛНА ПОРАКА ДО БУГАРИЈА ДЕКА НЕМА ИГРАЊЕ СО МАКЕДОНЦИТЕ! Опозицијата задоволна од неуспехот на уставните промени

Според СДСМ вчерашната седница на Собранието покажало дека „ДПМНЕ дефинтивно било против ЕУ, затоа што е на браникот на...

Македонка Димкин / 19 август, 2023 17:49

Тимоние потенцираше дека постои и агенда на реформи во политичката агенда како и законот за Обвинителството, кои се клучни за добивање датум за влез во ЕУ.

Тимионие: Успешни избори во април се предуслов за датум

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние за Утрински брифинг деенска изјави дека е оптимист и верува дека на Македонија...

Катерина Крстиќ / 15 јануари, 2020 11:34

Стево Пендаровски, истакна дека голема грешка е што претходно неколку пати Власта изјави дека датумот за влез во ЕУ е завршена работа.

Ниту тој не е оптимист: Пендаровски вели шпекулаци се тврдењата за добивање датум на пролет

Во вчерашното гостување во „Емисијата 200“ на Алсат претседателот на државата, Стево Пендаровски, истакна дека голема грешка...

Катерина Крстиќ / 25 декември, 2019 9:10

Заев посочи дека  работи на зголемување на регионалната соработка – процес кој ЕУ го препозна и сака да го поддржи со 1,2 милијарди евра.

Заев: Чекањето за ЕУ, да станеме европејци, не уби сите

Премиерот Зоран Заев на новинарско прашање дали побарал мислење од албанските партии за влез на земјава во т.н. мини шенген...

Катерина Крстиќ / 24 декември, 2019 16:50

Хан вели дека можни се негативни последици од противењето на Париз за влез во ЕУ за Скопје и Тирана.

Хан: ЕУ направи големата стратегиска грешка за Скопје и Тирана која може да се поправи

Еврокомесар за проширување Јоханес Хан во изјава за весникот „Ханделсблат“  истакна дека одбивањето на францускиот...

Катерина Крстиќ / 28 ноември, 2019 9:38

Инаку македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска замина во дводневна официјална посета на Белград, за време на која ќе се состане со државниот врв на Србија.

Вучиќ Заев ме гледаше како “шлакнат”кога му реков дека нема да добие датум

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на денешната прес конференција за медиумите истакна дека сите на Балканот чекаат...

Катерина Крстиќ / 22 ноември, 2019 16:54

Тој изјави дека следнит месеци постои можност за добивање датум за преговори но само доколку испорачаат реформи, а тој ќе даде зелено светло.

Макрон: Македонија не доби датум за преговори поради Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за ,,Економист” истакна дека Македонија е подготвена да добие датум...

Катерина Крстиќ / 8 ноември, 2019 10:57

Пикард истакна дека самата ситуација во Франција и Европа налага да се преземе еден таков чекор и поради тоа според него, недовербата е оправдана.

Француски експерт оценува дека Maкедонија економски и политички не е подготвена за ЕУ

Антуан Пикард, француски експерт за европски прашања од Тулуз истакна дека нашата држава не е подготвена за влез во ЕУ, ниту...

Катерина Крстиќ / 31 октомври, 2019 10:05