Дорис Пак потенцираше дека на луѓето од Западен Балкан треба да им се понуди нешто конкретно за да тие се почувствуваат како европјани.

Дорис Пак: Одлуката наМакрон за вето за Македонија и Албанија беше непромислена

Во интервју за МИА, поранешната германска европратеничка Дорис Пакистакна дека францускиот претседател Емануел Макрон...

Катерина Крстиќ / 1 декември, 2019 20:00

Може се чини чудно кога Соединетите Држави охрабруваат членство во нечиј друг клуб. Но, од лидерската позиција во НАТО, која претставува водечка европска безбедносна организација, САД отсекогаш биле поддржувачи на европските напори за консолидација на политичката и економската унија на Континентот.

Кристофер Хил: Макрон го предаде Балканот

По падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години западните лидери континуирано го истакнуваат ставот дека не постои проблем на...

Катерина Крстиќ / 8 ноември, 2019 11:15

Тој изјави дека следнит месеци постои можност за добивање датум за преговори но само доколку испорачаат реформи, а тој ќе даде зелено светло.

Макрон: Македонија не доби датум за преговори поради Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за ,,Економист” истакна дека Македонија е подготвена да добие датум...

Катерина Крстиќ / 10:57

Пикард истакна дека самата ситуација во Франција и Европа налага да се преземе еден таков чекор и поради тоа според него, недовербата е оправдана.

Француски експерт оценува дека Maкедонија економски и политички не е подготвена за ЕУ

Антуан Пикард, француски експерт за европски прашања од Тулуз истакна дека нашата држава не е подготвена за влез во ЕУ, ниту...

Катерина Крстиќ / 31 октомври, 2019 10:05

Макрон имаше закажано балканска турнеја минатата година, но истата беше откажана. Наместо тоа, тој ја посети само Србија летово, откако во Париз беше откажан самитот за преговорите меѓу Србија и Косово.

Италија ќе го враќа датумот за преговори на маса во ноември во Рим

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и Албанија на маса во ноември на советот за општи...

Весна Петровска / 21 октомври, 2019 17:32

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел.

ЖБОГАР: Го исполнивте вашиот дел, но ние имаме внатрешни проблеми во ЕУ

Евроамбасадорот во земјава Самуел Жбогар во интервју за МИА посочи дека Македонија оствари се што требаше, но за жал и овој...

Катерина Крстиќ / 16:34

Могерини на својот блог во текстот насловен „Две одлуки, една грешка“, сумирајќи ги резултатите од минатонеделните состаноци на ЕУ во Брисел, напиша дека шефовите на држави и влади ја одложија одлуката за преговори и покрај извонредниот напредок што го постигнаа двете земји и позитивната препорака од Европската комисија.

Могерини: ЕУ направи историска грешка

Федерика Могерини, високата претставничка за надворешна политика на ЕУ во заминување,истакна дека ЕУ направи голема грешка....

Катерина Крстиќ / 10:44

Имено многу од земјите членки сметаат дека за ова прашање мора да има решение не било кога туку денес.

Пријателите на Македонија го блокираа предлогот за одлагање на одлуката до април

Во два часот по полноќ заврши самитот на кој се разговараше за проширувањето на Европската Унија, но се уште не се постигна...

Катерина Крстиќ / 18 октомври, 2019 10:46