Словенија, Хрватска и Унгарија беа земјите кои имаа кандидати за позицијата комесар за проширување

Унгарецот што одби екстрадиција на Груевски ќе биде ЕУ комесар за проширување

Професорот Ласло Трошањи, од Унгарија, е предложен за нов комесар за проширување и соседска политика на ЕУ, соопшти денеска...

Данаил Михајловски / 10 септември, 2019 15:03

Никола Димитров признава дека “Рекет“ е криминал, но не објаснува зошто за истото не им укажал на Шеќеринска и Сугаревски

Димитров немал средба со Боки 13, но зошто не ги предупредил Шеќеринска и Заев?

Вчера во ФБ статус министерот за надворешни работи Димитров порача дека кај него има чувство на бес и апатија заради криминалните...

Данаил Михајловски / 19 август, 2019 10:31

Премиерот додаде дека очекува ветувањето за јасна поддршка за старт на преговорите во октомври оваа година да биде исполнето.

Заев: Се надеваме на датум за преговори во октомври, очекуваме исполнување на ветувањето

Датум за преговори се очекува овој октомври, истакна денеска премиерот Зоран Заев за време на работниот појадок на Самитот...

Катерина Крстиќ / 5 јули, 2019 12:28

Мицкоски истакна дека опозицијата, односно неговата партија ВМРО-ДПМНЕ ќе лобира со свои сили и ќе стори се што е возможно Република Македонија да добие датум за преговори, а граѓаните да не бидат казнети поради Зоран Заев.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ со свои сили ќе лобира за Македонија да добие датум за преговори

Во емисијата „Отворено“ на телевизија Алфа, вечерва гостуваше лидерот на опозициската ВМРО, претседателот Христијан Мицкоски....

Катерина Крстиќ / 4 јули, 2019 1:58

Амбасадорот на Франција, Тимоние: имате проблеми со УНЕСКО во Охрид, имате многу корупција, имате проблеми во образованието!

Амбасадорот Тимоние: Имате многу корупција и проблеми, ќе биде тешко за датум!

Францускиот амбасадор Тимоние денес предизвика изненадување во “Холидеј Ин“, каде во својот настап индиректно најави дека...

Данаил Михајловски / 24 јуни, 2019 14:38

МНР Пејчиновиќ тврди дека за разлика од лани, оваа година поголем е бројот на ЕУ-членки кои не дале согласност за преговори со Македонија и Албанија

Министерката Пејчиновиќ: Хрватска жали што Македонија и Албанија не беа наградени со датум за преговори!

Хрватската министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ Буриќ, во изјава дадена во врска со Советот на ЕУ истакна дека...

Данаил Михајловски / 20 јуни, 2019 14:07

Милошоски напиша дека на вчерашниот совет всушност дури 7 држави биле против датум за преговори за Македонија, а што е најчудно Грција била воздржана.

Милошоски: Седум членки на ЕУ биле против датум за преговори на Македонија

Поранешниот министер за надворешни работи и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, се огласи на својот Твитер профил...

Катерина Крстиќ / 19 јуни, 2019 10:26

Според досегашната ситуација мала е веројатноста денеска да се донесе одлука за почеток на преговорите за двете земји.

Мали се шансите денес да добиеме датум за преговори

Денеска министрите од 28-те земји членки ќе се состанат да разговараат за почетокот на формалните преговори за членство...

Катерина Крстиќ / 18 јуни, 2019 11:30