Во Собранието на Србија, Дачиќ го потпиша Решението за распишување избори за советници на градските собранија и општинските собранија во Србија, јави Бета.

Дачиќ ги распиша локалните избори во Србија за 3-ти април

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ ги распиша локалните избори за 3 април оваа година. Во Собранието на Србија,...

Мирко Бачиќ / 16 февруари, 2022 9:25

Дачиќ за РТС кажа дека тешко дека Австралија ќе прифати кои било аргументи на државата Србија кога станува збор за случајот на Новак Ѓоковиќ.

Дачиќ: Ќе има големи последици по односите на Србија и Австралија

Српската премиерка Ана Брнабиќ потврди дека се слушнала со министерката за надворешни работи на Австралија и дека разговорот...

admin@magazin / 8 јануари, 2022 15:25

Тој јасно рече дека тоа е неприфатливо за Србија и дека Вучиќ ќе постапува во согласност со уставот. 

Дачиќ: САД понудија Србија да го признае Косово- Вучиќ ги одби!

Во вчерашното гостување во емисија на ТВ Пинк, српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ ги коментираше почетокот...

Катерина Крстиќ / 4 септември, 2020 10:25

Оној што ве сака, сигурно ќе ги отвори границите. Среќно патување, едноставно не допирајте ги Србите", рече Дачиќ.

ДАЧИЌ И ПОРАЧА НА ПОДГОРИЦА: Среќен ви пат, само не ги допирајте србите!

Министерот за надворешни работи во Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека одлуката на Дирекцијата за цивилно воздухопловство...

Рејхан Бајрами / 27 мај, 2020 10:33

Дипломатот (42) паднал на тест за алкохол, покажувајќи 0,34 промили.

Дипломатот од Дачиќ направил скандал во Романија: Возел пијан, бегал од полицијата а потоа направил сообраќајка!

Романските медиуми објавија дека почесниот конзул на Србија, Давид Азато, бил уапсен во Букурешт, откако бил запрен од полициска...

admin@magazin / 22 јануари, 2020 23:39

Дачиќ потенцираше дека Косово не е признаено како независна држава и прецизира дека од 194 членки на ОН, 94 држави не го признваат Косово, исто толку го признаваат, додека ставот на пет држави е спорен и под знак прашалник.

Дачиќ: Косово како независна држава не го признаваат 5,4 милијарди луѓе во светот

Ивица Дачиќ, српскиот министер за надворешни работи истакна дека Косово не е признаено од дури 5 и пол милијарди луѓе. Ивица...

Катерина Крстиќ / 14 ноември, 2019 18:49

Српскиот министер за надворешни работи го прифати предизвикот

(фото) Еве што напиша Дачиќ на банкнота од 100 долари за Косово

Овој тренд се појави на Инстаграм, каде многу корисници почнаа  да објавуваат слики со оваа парола напишана на банкноти...

Узунов Бобан / 5 јуни, 2019 21:29