Во доцните ноќни часови, викендите и празниците, болните деца се носат во Струшката болница. Таму, пак, сликата е поинаква. Полни ходници деца, бидејќи Детското одделение, покрај од струшко, опслужува пациенти и од Дебар и Охрид

Хаос во детското одделение во охридската Општа болница, децата се носат во Струга

Детското одделение во охридската Општа болница една година не хоспитализира пациенти, ниту има 24 часовни дежурства. Причина...

Мате Парлоф / 16 ноември, 2022 7:56

На Груевски секогаш му била важна улогата на неговиот вујко во неговиот живот и кариера.

СТАРИ СПОМЕНИ: Екс-премиерот Никола Груевски и неговиот братучед Сашо Мијалков како деца !

Екс премиерот Никола Груевски заедно со неговиот братучед, Сашо Мијалков фотографирани во детските денови! Биографијата...

Мирко Бачиќ / 8 јануари, 2022 7:37

Од првиот брак со Олгица, Здравковиќ ја добил ќерката Жаклина. Бракот на пејачот со Олгица траел кратко.

Ова е синот на пејачот Тома Здравковиќ(ФОТО)

Еден од најпопуларните српски фолк-пејачи, Тома Здравковиќ, кој почина 1991 година, имаше две деца, ќерка и син. Од првиот брак...

admin@magazin / 6 јануари, 2022 18:30

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува. На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 428.081 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 6.413 граѓани, а вкупно се вакцинирале 9.335 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 676.620 дози вакцини, а ревакцинирани се 248.539 граѓани.
Со последните бројки 56% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 53% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 49% од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.

ПОЧНА ПРИЈАВУВАЊЕТО ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ НА ДЕЦАТА

Секој родител или стрател кој сака да се векцинира неговото дете ќе треба да го пријави на веб страницата: vakcinacija.mk. Вакцинирањето...

Владо Марин / 17 јули, 2021 10:18

Во земјава се активни 225 случаи на заразени со Ковид-19, а од вчера во државава е на располагање и најсовремената терапија за лекување од вирусот.

ОД ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ ДЕЦА И МЛАДИ, ИНТЕРЕСОТ Е ГОЛЕМ

Од понеделник почнува вакцинирањето на деца и млади од 12 до 18 години. Според податоците од националниот систем „Мој Термин“...

Владо Марин / 16 јули, 2021 10:36

Секој родител или старател кој сака да се вакцинира неговото дете ќе треба да го пријави на веб страницата, по што ќе добие термин за вакцинација. Вакцинирањето на деца ќе започне в петок.

Од денеска ќе биде отворен сајтот за закажување на термини за вакцинација на децата

Од денеска до четврток ќе биде отворен сајтот vakcinacija.mk за закажување на термини за вакцинација на децата. Секој родител или...

Владо Марин / 12 јули, 2021 20:19

Тој вчера изјави дека од понеделник ќе почне теренската вакцинација, ќе се дозволи вакцинирање на деца од 12 до 16 години со вакцината на „Фајзер", што во овој момент е единствена вакцина која е дозволена да се користи согласно препораките во внатрешното упатство за оваа категорија на деца на оваа возраст.

Филипче: Вакцинацијата на децата против Ковид-19 нема да биде задолжителна

Некои земји го воведуваат вакцинирањето на децата против Ковид-19 како задолжително односно тие нема да ги примаат децата...

Владо Марин / 8 јули, 2021 16:53