Ова е веќе втора недела како тече акцијата за уривање, а некои од сопствениците на платформите крај брегот на Езерото и самите почнаа да ги одстрануваат терасите навлезени во водите.

Во Охрид се уриваат платформите на двата најпосетени локали „Момир“ и „Ликвид“

На големо се рушат дивоградбите во општина Охрид кој се бори за да не го загуби статусот на заштитено подрачје од  УНЕСКО. Охрид...

Катерина Крстиќ / 27 септември, 2019 11:30

Акцијата ја воделе инспектори за економски криминал од СВР Охрид.

Полицијата упадна во фирмите на советникот Нефи Усеини!

Во текот на денот полицијата врши проверка во фирма сопственост на охридскиот советник Нефи Усеини, објави телевизија Телма. Од...

Рејхан Бајрами / 7 август, 2019 20:51

Мерко денес не одговори зошто како градоначалник сечел лента на објект дивоградба.

Дивоградачот Усеини им се закани на новинарите: “Оставете ме на мира, за да не бидам безобразен”

Советникот од Општина Охрид, Нефи Усеини синоќа со свечена церемонија ја отвори пицеријата, која е дивоградба лоцирана кај...

Рејхан Бајрами / 13 јули, 2019 0:07

Граѓанските активисти уште од 2016 та година алармираа дека објектот е дивоградба и прекршува низа закони, но освен Јавното обвинителство кое поднесе кривични пријави за инвеститорот

НАДЛЕЖНИТЕ ГАЈЛЕ НЕМААТ: Завршува изградбата на џамијата во Охрид!

Додека институциите со години си ги префрлаат надлежностите и замижуваат пред проблемот, изградбата на Алипашината џамија...

Сара Фемина / 25 мај, 2019 17:45

Во Охрид законот важи за сите, освен за оние кои се дел од власта. На стариот пат Охрид – Струга (ул. Гоце Делчев бб.), на помалку од 50 метри од езерото, никнува огромна бетонска база

Советникот од ДУИ Нефи Усеини Џабе доаѓате, кај чинарот ќе се гради. Договорено е со Зоран Заев и Костадин Георгиевски. 

Во Охрид законот важи за сите, освен за оние кои се дел од власта. На стариот пат Охрид – Струга (ул. Гоце Делчев бб.), на помалку...

admin@magazin / 30 април, 2019 9:32

Дивоградбата кај Чинарот се појави викендот на 9 и 10 март

Дивоградбата кај Чинарот е на Нефи Усеини, советник од ДУИ во Општина Охрид

Инвеститор на дивоградбата во заштитеното градско јадро на плоштадот Чинар во Охрид е членот на Советот на Општина Охрид,...

admin@magazin / 28 март, 2019 22:22

Василевски е познат и по своето политичко камелеонство и менување на политички дресови, беше член на НСДП, па премина во ВМРО - ДПМНЕ, а сега е дел од владеачката СДСМ

Директорот на МЕПСО гради мотел дивоградба на преспанска ривиера?

На 100 метри од самата плажа, на елитна локација, на државно земјиште актуелниот директор на МЕПСО и член на СДСМ, Сашо Василевски...

Мирко Бачиќ / 10 декември, 2018 9:20