Во листата на дивоградби заклучно со месец март 2019-та се впишани вкупно 19.974 дивоградби за кои се поднесени барања за легализација.

Речиси 20 илјади дивоградби во охридско чекаат на второ изгласување на законот за легализација

На потегот од охридскиот аеродром “Свети Апостол Павле”, па се до Свети Наум има над 19.000 дивоградби, дел од нив на исклучително...

Сара Фемина / 17 мај, 2021 7:10

Активностите за отстранување ќе ги опфатат физичките или правните лица кои имаат добиено решение за отстранување на бесправно изграден објект и не постапиле во согласност со издадените решенија од страна на градежните инспектори при инспекторатот на Општина Охрид.

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата на Република Македонија ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје...

Рејхан Бајрами / 6 мај, 2021 5:38

Парите што останале во постојниот план, наменети за уривање дивоградби, се премалку за да се отстрани базата, која ниту Усеини нема во план да ја дислоцира, дознава „А1он“. Охрид не може да распише ниту тендер за избор на нова фирма бидејќи во буџетот има останато уште пари за уривање.

Охрид нема пари за да ја урне дивоизградената база на Усеини

Дивоизградената бетонската база во сопственост на бизнисменот и советник од Општина Охрид, Нефи Усеини, нема да се урива...

Весна Петровска / 24 јануари, 2020 14:15

Како што дознава порталот Охрид 1, речиси сите угостители кои се сопственици на дивоградби или узурпирале државна земја, деновиве посетиле нотари и имаат подговтвени заверени изјави дека сами ќе си ги урнат објектите.

Крај на експлоатации на народна земја: Се руши хотел дивоградба во Охрид

Стартуваше  уривањето на хотелот дивоградба изграден на самиот брег на охридското езеро. Сопственикот на објектот крајно...

Весна Петровска / 1 октомври, 2019 18:30

Откако се отстранија неколку платформи во стариот дел од градот, на ред дојде и платформата на познатиот угостителски објект, Куба Либре.

ОХРИД ПОД ОПСАДА: Се руши Куба Либре – на Нефи му се поклонуваат, на македонските бизнисмени им рушат!

Овие денови во Охрид започна уривање на дивоизградени објекти и на платформите од рестораните низ градот и долж крајбрежјето. Откако...

Перо Милчин / 28 септември, 2019 14:45

Од УНЕСКО испорачаа низа барања од државата, а меѓу првите е да се прогласи мораториум на секакви урбани трансофрмации на брегот на Охридското Езеро, но и на каква било урбанистичка трансформација.

Дивоградбите во Охрид ќе станат минато: Повеќе нема молење – само рушење

Конечно во Охрид ќе бидат решени дивоградбите, како што најави градоначалникот Костантитн Георгиески нема повеќе молби...

Весна Петровска / 6 септември, 2019 14:48

-Оваа фотографија е прст во окото на сите кои се бореа и се борат за право и правда. Наакана и дрска порака: МИ СЕ МОЖЕ, БРЕ! Носете се вие заедно со УНЕСКО! Партискиот пазар гази без оглед на здравиот разум и триумфира во срцето на Охрид, карши Чинарот. Ако може да се лаже УНЕСКО, може и да се газат критичките гласови и здравиот разум, коментира тој.

Милчин удри по охридските власти: Оваа фотографија е прст во окото на сите кои се бореа и се борат за право и правда

По отварањето на пицеријата кај Чинарот во Охрид не остана рамнодушен па искоментира Владимир Милчин. -Оваа фотографија...

Весна Петровска / 12 јули, 2019 18:27