Имено, истиот професор Докмановиќ на 4-ти август 2017 година, со решение на министерката за образование Дескоска, бил дел од составот на Комисијата за доделување на стипендии за додипломски студии во странство.

Димитров има СУДИР НА ИНТЕРЕСИ со предлагањето на Докмановиќ за амбасадор во Тел Авив

На вчерашната владина седница МНР Димитров, како законски овластен, го предложил Мишо Докмановиќ, професор на Правниот факултет,...

Катерина Крстиќ / 13 декември, 2019 8:26

Сашко Тодоровски, сопруг на Мирјана Најчевска, е најсериозен кандидат за амбасадор во Советот на Европа!

Васко Грков нов амбасадор на Македонија во Белград!

Денес на владината седница се очекува да поминат одлуките за пополнување на околу 20 од вкупно 25 испразнети амбасадорки места....

Данаил Михајловски / 12 декември, 2019 10:05

Според Синдикатот, конкурсот се распишува во сензибилен период кога веќе е договорен датум за предвремени парламентарни избори со што се отвара простор за политичка злоупотреба на редовниот циклус на ротација во дипломатско-конзуларните претставништва.

За да нема политичка злоупотреба Димитров мора го стопира огласот за избор на дипломати

Македонскиот дипломатски синдикат денеска изрази загриженост поради објавувањето на 21 интерен оглас за упатување дипломати...

Катерина Крстиќ / 20 ноември, 2019 11:02

Жерновски имал три пожелни дестинации за амбасадор: Обединети Нации во Њу Јорк, НАТО-Брисел или ОН-Женева

Жерновски заминува за амбасадор во Женева!?

Како што наближуваат изборите, така се зголемува редицата во чекалната за амбасадорски места. Заменик министерот за надворешни...

Данаил Михајловски / 6 ноември, 2019 9:31

Прашањето беше поврзано со надворешната политика односно дали владата ги планира во овој период Теута Арифи градоначалник на Тетово, Дане Талески, политички советник на Заев, Мишо Дукманович, професор од правен факултет и Сашко Насев за амбасадори на во САД, Нато, Израел и Бугарија?

Милошоски до Заев: Дали вие им организиравте средба на шведските инвеститори на “Диаверум“ со директорот на Фондот за здравство, Дончев?

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски  на денешната собраниска седница за пратенички прашања, упати прашање до...

Катерина Крстиќ / 31 октомври, 2019 16:15

Димитров прво даде кусо потсетување за досегашниот евроинтеграциски процес на земјава, потсетувајќи дека 14 години сме земја кандидат за членство со десет препораки за почеток на преговори, нарекувајќи ја нашата кандидатура за членство посебен случај.

ПРОВОКАЦИЈА НА ГРУБИ ВО СОБРАНИЕТО: Ако нема слушалки учете албански оти е јазик на иднината во земјава

-Албанскиот е јазик на иднината, порача пратеникот Артан Груби на седницата на собраниската Комисија за евроинтеграции...

Валерија Петрова / 30 октомври, 2019 16:08

Дуџак заедно со Димитров се наведени во официјалната и потврдена програма според која тие требало да се обратат пред присутните. За разлика од Димитров Дуџак се појавила на настанот.

Дипломатски скандал во МНР, ЗАЕВ И ДИМИТРОВ ГИ НАВРЕДИЈА ООН

Во Македонското министерство за надворешни работи вчера  на Денот на Обединетите Нации не се појавиле ниту премиерот Заев...

Валерија Петрова / 25 октомври, 2019 10:00

Тимоние: одговорноста за недобивање на датум не е само на Франција, туку и на оние земји кои ѝ ветувале на Македонија дека ќе го добие фамозниот датум.

Тимоние: Преспанскиот договор можеби е предуслов, но европската агенда е друго прашање

Тимоние: “Преспанскиот договор можеби е предуслов, но европската агенда е друго прашање и тоа не е доволно. Тоа беше секогаш...

Данаил Михајловски / 24 октомври, 2019 10:55