Поучени од минатото, да ја градиме иднината, а без податоци, неможеме да планираме.
Собраниет ќе има време во јануари, со општ консензус и делумни измени на предложениот закон, да донесе општо прифатлив закон доколку со ваше конкретно дејство создадете услови за тоа.

Отворено писмо од Димовски до Пендаровски: Не потпишувате Закон за попис за кој нема функционален и минимален консензус

Отворено писмо до Претседателот на Република Македонија Г-дин Стево Пендаровски! Почитуван Претседател Stevo Pendarovski, очигледна...

Перо Милчин / 29 декември, 2020 12:16

Ја сакаше Македонија и страдаше што мораше да прави така како што направи последните години...

Димовски: Амди Барјам имаше незаслужен одмор во Идризово – тој ја сакаше Македонија!

Амди Бајрам, еден од луѓето кои долго опстојуваа на политичка сцена во самостојна Македонија, почина на 64-годишна возраст,...

Стојче Бушин / 24 октомври, 2020 15:53

– Оние што се Бугари се Бугари, оние што се чувствуваа како Македонци, ги поделија на словенско-македонци и антички Македонци.

Каракачанов му одговори на Димоски: Не добивате ништо со вакви ШИЗОФРЕНИ РЕАКЦИИ- губите!

Точно е, во Бугарија живеат повеќе Македонци, отколку во самата Македонија, вели бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана...

Едмонд Бекири / 8 мај, 2020 11:14

Денес во Софија и цела Бугарија живеат повеќе луѓе од Македонија од тоа што живеат тука кај нас, во овој мал дел на Македонија. Тоа навистина не прави блиски.

ДИМОСКИ: Асимилацијата на Македонците во Бугарија ја разбираме како потреба за грдење на монолита бугарска нација

Трагедиите низ историјата го однеле Македонецот насекаде низ светот, но најмногу низ Бугарија. Ние тоа го знаеме и го почитуваме,...

Перо Милчин / 7 мај, 2020 22:17

Димоски ги повика пратениците од СДСМ и коалицијата да не го менуваат името на Армијата на република на Македонија.

ДИМОСКИ: Вие станавте поголеми Грци од Грците- во историјата ќе останете запишани со име и презиме

-Главна и суштинска измена на овој закон е промена на името на Армијата на Република Македонија во Армија на С. Македонија,...

Мате Парлоф / 15 февруари, 2020 19:33

Полоша изјава од Претседател на држава немало во последните 30 години.

ДИМОВСКИ: После ваква изјава Пендаровски треба да му се даде можност да се исели

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ – Илија Димовски, по изјавата на претседателот Стево Пендаровски, реагираше со Твитер...

Сара Фемина / 23 ноември, 2019 15:55

Одолговлекувањето на носењето на заклучок во Бундестагот според него е поучна лекција за македонската влада, дена сепак нешто не е во ред.

ДИМОСКИ: „Повторните победнички изјави на Заев не носат ништо ново„

Во вечерашното гостување на Топ Тема на телевизија Телма, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски рече дека одолговлекувањето...

Рејхан Бајрами / 13 јуни, 2019 22:18

„Господине Богоевски, шарени револуционери, менувачи на Уставот. Ова е одмазда кон Димовски затоа што не гласаше за уставните измени, за промена на уставното име на Република Македонија.

Ѓорчев : “Ова е одмазда кон Димовски затоа што не гласаше за уставните измени”

Пратеникот Влатко Ѓорчев вели дека ова е одмазда код Димовски затоа што не гласаше за уставните измени, за промената на уставното...

Рејхан Бајрами / 2 февруари, 2019 13:27