– На денешната седница Владата би требало да назначи директори и на други претпријатија или институции.

Ејуп Рустеми ќе биде директор на Државни патишта

Досегашниот директор на Македонска пошта ќе биде новиот директор на Јавното претпријатие за државни патишта, соопшти ...

Владо Марин / 20 октомври, 2020 13:13

Педесет и пет годишната Рено-Басо, сегашна генерална директорка на Трезорот, е прва жена на функцијата шеф на ЕБРД.

Французинката Одил Рено-Басо е нова директорка на ЕБРД

Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) ја избра денеска Французинката Одил Рено-Басо за нова директорка, на своето Генерално...

Владо Марин / 8 октомври, 2020 16:03

Владата на РСМ усвои измена на член 92 од Законот за поштенските услуги, со која му се продолжи ексклузивното право на давателот на универзална услуга (национален оператор) да обезбедува резервирани поштенски услуги до 31 декември 2020 година.

Рустеми за Слободен Печат: Време е Пошта да го модернизира своето работење

Со појавата на здравствената криза се случи огромен пад на приходите на поштенските услуги, и во домашниот, а особено во меѓународниот...

Катерина Крстиќ / 17 септември, 2020 10:05

Мојсоски седнува на оваа функција на местото на Дарко Каевски, кој стана пратеник во Собранието, и не може да извршува две функции истовремено.

Наумче Мојсоски е новиот директор на Агенцијата за млади и спорт

Поранешниот македонски репрезентативец во ракомет, Наумче Мојсоски, ќе биде новиот директор на Агенцијата за млади и спорт. Мојсоски...

Владо Марин / 16 септември, 2020 20:07

Тој посочи дека сега се наоѓаме во период на т.н. „совршена бура“ од ризици за анксиозни и депресивни растројства. 

Бајрактаров: Следува пандемија на ментални болести!

На денешната панел дискусија за влијанието на пандемијата од Ковид-19 врз менталното здравје,  д-р Стојан Бајрактаров, директор...

Катерина Крстиќ / 18:49

Мили доаѓа на позицијата директор на музичка продукција на Гранд, и внесува голема новина во новиот циклус „Звезда гранда“ - тој ќе ја предводи групата од 120 нови натпреварувачи кои ќе бидат во улога на предизвикувачи на старите учесници со цел да го освојат своето место на ова натпреварување.

ДО СЕГА НЕ СУМ ПОГРЕШИЛ: Мили стана нов музички директор на Гранд, открива како дојде до таа позиција!

Музичарот Александар Милиќ- Мили стана директор на продукцијата „Гранд“, а сега открива како дошол до таа позиција. Мили...

Катерина Крстиќ / 7 септември, 2020 19:39

Како што информираа од Градот, новиот в.д. директор Бобан Црничиќ досега беше деловен асистент на Смаиловиќ.

Бобан Црничиќ нов в.д. директор на ЈП „Улици и патишта“

Бобан Црничиќ е новиот в.д. директор на јавното претпријатие „Улици и патишта“. Назначувањето го направи градоначалникот...

Владо Марин / 18 август, 2020 12:59

Одлуката доаѓа по информацијата која излезе во јавноста дека директорот на скопското јавно претпријатие „Улици и патишта“ во саботата бил уапсен со две пакувања кокаин во Струга!

ШИЛЕГОВ го разреши директорот на ЈП Улици и патишта

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, преку статус на Фејсбук го соопшти разрешувањето на досегашниот директор...

Владо Марин / 17 август, 2020 15:35