Писмото е испратено во пресрет на состанокот на Советот за општи работи на ЕУ утре на кој ќе се одлучува за стартот на преговорите со двете земји. Одлуката се уште е неизвесна по најавите дека процесот може да го блокира Бугарија.

Дијаспората и пиша на Фон дер Лајен: Почнете ги преговорите со Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), главна организација на македонските иселеници во САД, во писмо испратено до претседателката...

Владо Марин / 22 јуни, 2021 6:51

Можни се, истакна, изолирани, поединечни случаи на технички грешки кои настанале несакајќи, при внесување на матичните броеви, но тие треба да се пријават за веднаш да се отстранат и попишувањето да продолжи непречено.

Заев: Дијаспората е нашиот народ, денеска е надвор – утре ќе е тука

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат,...

admin@magazin / 2 април, 2021 14:46

Најмногу од Швајцарија – 26 илјади, Германија – 19 илјади и Италија со над десет илјади самопопишани граѓани.

Попишани се над 82.000 нашинци во дијаспората

Првата фаза од Пописот успешно заврши и беа опфатени вработените од Дипломатско-конзуларните претставништва, припадниците...

Рејхан Бајрами / 23 март, 2021 7:58

Затоа мое големо НЕ за однапред наместениот таканаречен "ПОПИС" од Заев и Ахмети со кој се лансира и федерализацијата на Македонија
НЕ , не се попишувам никако.

БЕЛЕСКИ: СТОП за однапред фалсификуваниот Попис на Заев и за “Албанизација” на Македонија

Јас како и други македонци не ја признавам владата на Заев и Ахмети, и се залагам за нивно лишување од слобода. Спрема тоа...

Перо Милчин / 14 март, 2021 13:05

-Тие учествуваат на еден начин во земјата и сакаат да видат како се трошат нивните пари – вели Петковски на ТВ 24.

Петковски: Дијаспората треба да биде дел од пописот

Ако дијаспората ја помага финансиската моќ на државата, тогаш логиката е да бидат дел од пописот, смета лидерот на НСДП Тито...

admin@magazin / 4 март, 2021 7:11

Министерката Шахпаска за Радио Слободна Европа познато и како Радио АГИТПРОП Европа, за згоемувањето на бројот на невработени во Македонија,  ја обвини и дијаспората

Дијаспората е виновна за бројот на невработени: Иселените се вратиле и останале заради помошта од 6 000 денари!

Министерката Шахпаска за Радио Слободна Европа познато и како Радио АГИТПРОП Европа, за згоемувањето на бројот на невработени...

Македонка Димкин / 30 ноември, 2020 13:19

"Ова ќе биде крај за нас. На различни начини, ќе го спречиме ширењето, доколку е потребно со целосно блокирање на границата", објави Вучиќ.

ВУЧИЌ СО ПОРАКА ДО ДИЈАСПОРАТА: Не доаѓајте во Србија, ТОА ЌЕ БИДЕ НАШИОТ КРАЈ!

Претседателот Александар Вучиќ денеска ја повика српската дијаспора да не доаѓа во Србија за време на католичките и православните...

Перо Милчин / 14 март, 2020 17:17

На конференцијата Мицкоски ја истакна важноста на македонската дијаспора како промотор на Реублика Македонија во светот, клучна алка за нашата држава која што е од исклучително значење.

Мицкоски до дијаспората: Имате историска шанса да гласате за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски присуствуваше на конференцијата „Македонската дијаспора – партнер во...

Катерина Крстиќ / 22 февруари, 2020 19:25