Ципрас издаде наредба да се тепаат демонстрантите, над 20 приведени, најмалку 10 се повредени, за да може спокојно да го отвори меѓународниот саем во Солун

Сериозни инциденти во Солун

До доцна синоќа траеја инцидентите во центарот на Солун по протестот против Договорот од Преспа. Според локалните медиуми,...

Мирко Бачиќ / 9 септември, 2018 10:14

Во лулката на демократијата, демос одамна не е фактор кој одлучува за било што, исто како и во Македонија, каде народот две години е соочен со предавство од сопствената власт

Бројни инциденти на протестот во Солун против договорот од Преспа

Најмалку едно лице е приведено, а неколку лица се пожалиле на проблеми со дишењето поради солзавецот за време на инцидентите...

Мирко Бачиќ / 7:24

Грците не постигнаа политички договор, тие од власта на Заев добија продажен договор за името на земјата преку која реализираат над 50% од извозот за Балканот и централна Европа

Ципрас: Со Договорот од Преспа Солун да добие лидерска улога во регионот

За реализирање на визијата за поинаков Солун, за Солун лидер на Балканот и основна трговска, транспортна, енергетска и економска...

Мирко Бачиќ / 6:54

Грчката јавност, на традиционалното обраќање на премиерот на Саемот во Солун, ќе му ја испорачаат пораката против Договорот од Преспа, лично на Ципрас

Во сабота во Солун протести против Договорот од Преспа

Против Договорот од Преспа, на мирен и решителен начин, без партиски обележја и без говорници, грчките организации од дијаспората...

Мирко Бачиќ / 3 септември, 2018 12:26

Нова Демократија го потврди својот став дека во Парламентот на Грција ќе гласа против Договорот од Преспа

Бакојани: Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Како што се одвиваа работите ќе биде многу тешко да има промена и Договорот да не дојде во Парламентот. Единствено што можам...

Мартин Попоски / 24 август, 2018 14:51

Премиерот на Грција на 8-ми септември ќе се соочи со досега најголемите политички но и синдикални протести што ги видел Солун

Ципрас во Солун ќе биде пречекан со протести против Договорот од Преспа

Протести против Договорот од Преспа организираат здруженијата од грчката дијаспора и “Комитетот за борба за Македонија”...

Мирко Бачиќ / 23 август, 2018 9:49