Секој договор има почеток и крај

Маричиќ: Колку повеќе чекаме, толку повеќе Бугарија ќе ја јакне позицијата

Праксата покажува дека времето не работи во наша корист кога сме надвор од процесот. Колку повеќе чекаме повеќе и сè поголеми...

Македонка Димкин / 19 август, 2023 14:22

Премиерот од историчарите непосредно пред започнувањето на самитот во Брисел, побарал Гоце Делчев да го декларираат како Бугарин.

СКАНДАЛ: Заев барал од македонските историчари да го декларирaaт Делчев како Бугарин

Нов скандал ја следи Владата, откако вчера беше објавено дека премиерот Зоран Заев побарал од македонските историчари Гоце...

Катерина Крстиќ / 18 декември, 2019 9:07

Политичари, дипломати, историчари, општественици од Софија се погласни дека со Преспанскиот договор се крши договорот со Бугарија во постоењето на Македонски јазик

Јорданов: Од научна гледна точка, Македонскиот јазик не постои

Бугарија јасна на ставот дека македонски јазик не постои, постои само официјален јазик на Република Македонија. Контроверзни...

Мартин Попоски / 13 декември, 2018 14:17

Заев е оној вид политичари кои со нас е Бугарин, со Грците е Грк, со Србите е Србин, а всушност сее магла, Македонија постои од 44-та, но Македонци и Македонски јазик, никогаш

Џамбазки: Заев е класичен бугарски почитичар, тој лаже и продава магла

Ангел Џамбазки, европратеник од Европските конзервативци и реформисти и заменик претседател на ВМРО – бугарско национално...

Мартин Попоски / 12:44

Ружин може да анализира, факт е дека Бугарија прва ја призна Македонија под уставното име но никогаш не го призна постоењето на Македонскиот народ и Македонскиот јазик

Нано анализа за мега политика, или како се губеше идентитетот

Сериозни се пораките кои доаѓаат од официјална Атина но и Софија, со кои не предупредуваат на договорите кои сме ги потпишале...

Мартин Попоски / 11 декември, 2018 12:40

И раководителот на бугарскиот дел од заедничката комисија за ревизија за историјата тврди дека цар Самоил е Бугарин а Македонскиот јазик, бугарски дијалект, измислен пред 50 години

Македонските историчари “потврдија”, цар Самоил е Бугарин

Македонските претставници во заедничката комисија со Бугарија која работи на редефинирање на историските и образовни прашања...

Мартин Попоски / 8:00

Каракачанов на јасен став дека македонскиот јазик во основа е бугарски дијалект кој се говори во бугарската територија Северна Македонија каде живееле и живеат Бугари

Македонците треба да станат нормален народ, добри Бугари

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов ги повтори ставовите за бугарско македонските односи...

Мирко Бачиќ / 10 декември, 2018 7:06

Ревидирањето на историја брише огромни факти со кои македонското културно историско наследство се уништува, по цар Самоил, браќата Кирил и Методиј и Прличев стана Бугарин

По цар Самоил, браќата Кирил и Методиј и Прличев станаа Бугарин

Мултидисциплинарната експертска комисија меѓу Бугарија и Македонија ќе им предложи на владите на двете земји заедничко...

Мартин Попоски / 2 декември, 2018 6:23