Тој додаде дека тоа е резултат на отворањето на соработката со Грција што практично значи ново, големо вложување во обновливи извори на енергија и за замена на јагленот како енергенс.

Заев: Преку договорот од Преспа остваривме соработка со Грција во енергетиката

„Економската соработка со Грција после Преспа бележи развој кој не можеше да се замисли пред тоа“, рече во интервју за Слободна...

Перо Милчин / 7 март, 2021 18:05

Откако јавноста притисна и имаше жестока реакција за пад на владата, Заев се спаси со договорот со Мијалков, но не за долго.

Дали Мијалков за два месеци ќе биде на слобода, тоа ли е договорот Заев – Мијалков?

Зоран Заев не спроведува правда. Зоран Заев се пазари. Излегува ли Сашо Мијалков на слобода за два месеци? Тоа ли е договорот...

Перо Милчин / 28 февруари, 2021 8:28

Со обезбедувањето на овие средства, државата ќе може да започне со изградбата на основната инфраструктура за управување со отпадот на регионално ниво.

Се обезбедуваат средствата за инвестирање во основната инфраструктура за управување со отпад во државата

Министерот за животна средина и просторно плaнирање, Насер Нуредини и амбасадорката на Швајцарија, Н.Е. Сибил Зутер Техада,...

Рејхан Бајрами / 16 февруари, 2021 11:22

Со овој колективен договор за сите вработени во Министерството се регулира правото за надоместок за дополнителни овластувања како и регулирање на надоместок за работа во комсии надвор од описот на работното место.“- изјави министерот Хоџа!

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за првпат потпиша колективен договор

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска за првпат го потпиша колективниот договор...

Перо Милчин / 12 февруари, 2021 15:24

Тој објасни дека основна причина зошто Македонија не почнува преговори е немањето на реформи, како и суштинска борба со организираниот криминал и корупција, како и сервисниот однос кон Бугарија, кој сега е предмет на разни условувања.

Договорот кој Димитров и Заев го потпишале нема никаква обврска за Бугарија да и помогне на Македонија да стане членка на Европската унија

Во Вестите на Канал 5 телевизија денеска гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, кој во врска со...

Рејхан Бајрами / 4 февруари, 2021 22:02

Веста дека договорот е постигнат ја објави претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

ПОСТИГНАТ ТРГОВСКИ ДОГОВОР ПОМЕЃУ БРИТАНИЈА И ЕУ: Мега промените следуваат од 1 јануари – Договор во последен момент!

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, се очекува во секој момент да и се обрати на нацијата. Веста дека договорот е...

Мирко Бачиќ / 24 декември, 2020 16:45

СМК повторува дека со погрешно толкување, Бугарија врши флагрантно кршење на Договорот Заев-Борисов.

ЕУ и НАТО не се достојни за промена на името на државата Македонија и идентитетот на Македонскиот народ!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС! НЕПРИФАТЛИВ Е АНЕКС НА ДОГОВОРОТ ОД 1 АВГУСТ 2017 ГОДИНА КОЈ БУГАРИЈА ФЛАГРАНТНО ГО ПРЕКРШУВА! –...

Рејхан Бајрами / 18 ноември, 2020 6:49

Врз основа на досегашното искуство и успешна соработка, беше потпишан и Меморандумот за соработка помеѓу Ветеринарниот институт при Факултетот за ветеринарна медицина - Скопје и ЈП ЛАЈКА Скопје.

ПОТПИШАН МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ ЈП ЛАЈКА И ФВМ: РЕЗУЛТАТИТЕ ОД БОЛЕСТА ЛИШМАНИЈА ВО РОК ОД 48 ЧАСА

Градењето на успешна соработка помеѓу прифатилиштето за бездомни кучиња на ЈП Лајка Скопје и Факултетот за ветеринарна...

Перо Милчин / 4 ноември, 2020 11:35