Со овој колективен договор за сите вработени во Министерството се регулира правото за надоместок за дополнителни овластувања како и регулирање на надоместок за работа во комсии надвор од описот на работното место.“- изјави министерот Хоџа!

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за првпат потпиша колективен договор

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска за првпат го потпиша колективниот договор...

Перо Милчин / 12 февруари, 2021 15:24

Тој објасни дека основна причина зошто Македонија не почнува преговори е немањето на реформи, како и суштинска борба со организираниот криминал и корупција, како и сервисниот однос кон Бугарија, кој сега е предмет на разни условувања.

Договорот кој Димитров и Заев го потпишале нема никаква обврска за Бугарија да и помогне на Македонија да стане членка на Европската унија

Во Вестите на Канал 5 телевизија денеска гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, кој во врска со...

Рејхан Бајрами / 4 февруари, 2021 22:02

Веста дека договорот е постигнат ја објави претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

ПОСТИГНАТ ТРГОВСКИ ДОГОВОР ПОМЕЃУ БРИТАНИЈА И ЕУ: Мега промените следуваат од 1 јануари – Договор во последен момент!

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, се очекува во секој момент да и се обрати на нацијата. Веста дека договорот е...

Мирко Бачиќ / 24 декември, 2020 16:45

СМК повторува дека со погрешно толкување, Бугарија врши флагрантно кршење на Договорот Заев-Борисов.

ЕУ и НАТО не се достојни за промена на името на државата Македонија и идентитетот на Македонскиот народ!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС! НЕПРИФАТЛИВ Е АНЕКС НА ДОГОВОРОТ ОД 1 АВГУСТ 2017 ГОДИНА КОЈ БУГАРИЈА ФЛАГРАНТНО ГО ПРЕКРШУВА! –...

Рејхан Бајрами / 18 ноември, 2020 6:49

Врз основа на досегашното искуство и успешна соработка, беше потпишан и Меморандумот за соработка помеѓу Ветеринарниот институт при Факултетот за ветеринарна медицина - Скопје и ЈП ЛАЈКА Скопје.

ПОТПИШАН МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ ЈП ЛАЈКА И ФВМ: РЕЗУЛТАТИТЕ ОД БОЛЕСТА ЛИШМАНИЈА ВО РОК ОД 48 ЧАСА

Градењето на успешна соработка помеѓу прифатилиштето за бездомни кучиња на ЈП Лајка Скопје и Факултетот за ветеринарна...

Перо Милчин / 4 ноември, 2020 11:35

СМК повторува, дека Македонците никогаш не биле, не се и нема да бидат Бугари, ниту било кога ќе прифатат таква конструкција од кујната на Заев и Борисов заради членство во Европската Унија!

ПЕТРОВ: Договорот Заев-Борисов е велепредавство на нацијата и државата

БУГАРСКАТА АГРЕСИЈА ВРЗ МАКЕДОНЦИТЕ И МАКЕДОНИЈА ПРОДОЛЖУВА! 25 октомври 2020 година, Софија, Бугарија – Светскиот Македонски...

Рејхан Бајрами / 26 октомври, 2020 4:57

Договорот денеска го потпишаа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на Агенцијата за просторно планирање, Огнен Апостолски!

ПОТПИШАН ДОГОВОРОТ ЗА НОВИОТ ГУП НА СКОПЈЕ

Со потпишувањето на денешниот договор помеѓу Град Скопје, Министерството за транспорт и врски и Агенцијата за просторно...

Владо Марин / 21 септември, 2020 18:47

Премиерот рече дека ќе се направат сите напори за да се постигне договор помеѓу двете пријателски земји и изрази подготвеност за договор за прашањето за Гоце Делчев.

Заев: Спремен сум да се договорам со Бугарија, ќе најдеме решение и за Гоце Делчев!

Во интервју за МТВ, премиерот на државата Зоран Заев ја коментираше изјавата на бугарскиот вице-премиер и министер за одбрана,Красимир...

Катерина Крстиќ / 10 септември, 2020 23:06