На прашањето, дали тоа значи дека Бугарија ќе ја блокира првата меѓувладина конференција, Каракачнов директно одговара: „Се разбира“.Според него Македонија постапува некоректно со Бугарија која како што вели е земја која секогаш помагала.

Ако нема напредок за историските прашања, Бугарија ќе ја блокира Македонија!

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, во изјава за ТВ 24 истакна дека доколку не се постигне...

Катерина Крстиќ / 10 септември, 2020 10:21

Во објава на својот профил на Фејсбук, Курти изјави дека вчерашната акција покажала дека предизборната кампања во САД продолжува.

КУРТИ ЗБЕСНА ПОРАДИ ДОГОВОРОТ: Србија доби сè што бараше

Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, рече дека, нелегалниот премиер на Косово, Авдулах Хоти, потпиша договор...

Рејхан Бајрами / 5 септември, 2020 20:49

Вардар, освен со овие тројца ракометари, претходно го продолжи договорот со искусниот Иван Чупиќ, а во екипата пристигна и Томислав Јагуриновски, додека иднината на Глеб Калараш наскоро ќе биде решена.

ШАМПИОНИТЕ ОСТАНАА: Стоилов, Дибиров и Дисингер потпишаа нови договори со Вардар!

Во текот на денешниот ден беше објавено дека Сергеј Горбок го напушта Вардар, но веднаш потоа пристигнаа добри вести од европскиот...

Владо Марин / 17 мај, 2020 21:47

Димоски ги повика пратениците од СДСМ и коалицијата да не го менуваат името на Армијата на република на Македонија.

ДИМОСКИ: Вие станавте поголеми Грци од Грците- во историјата ќе останете запишани со име и презиме

-Главна и суштинска измена на овој закон е промена на името на Армијата на Република Македонија во Армија на С. Македонија,...

Мате Парлоф / 15 февруари, 2020 19:33

Чанс-Елисеј изјави дека Макрон, како и неговите претходници, ќе направи говор во согласност со сегашната светска состојба, во која нуклеарната енергија се бори за доминација во чувствителните области како Сирија, Либија и Кинеското Море.

Започнува мобилизација на Европа која ќе ја предводи Макрон: Францускиот претседател нуди воен договор

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе даде „понуда за дијалог“ со Европејците за време на разговорите за стратегијата...

Владо Марин / 7 февруари, 2020 7:14

Покрај Јанакиески во Шпански скали обвинети се уште 10 службеници од министерството, катастар, против нотар, поранешен заменик правобранител и бизнисмени. Според обвинителството тие предизвикале штета на Буџетот од 2,64 милиони евра.

Апелација одлучи: Миле Јанакиевски Новата година ќе ја помине дома!

Миле Јанакиески останува во домашен притвор. Апелациониот суд во петокот му ја одбила жалбата, со која бараше да му биде укинат...

Весна Петровска / 30 декември, 2019 12:26

Предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор на нашата земја со НАТО, ќе биде пуштен на усвојување во Собранието и се предвидува да стапи во сила со денот на објавувањето во Службен весник на Република Македонија

Владата го утврди текстот на законот за стапување на Македонија во НАТО

Владата на 174 редовна седница го утврди текстот на Предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор потпишан...

admin@magazin / 28 декември, 2019 15:04

„Тоа е од големо значење за целиот регион“, рече Вучиќ на заедничката прес-конференција.

ВУЧИЌ, ЗАЕВ И РАМА ДОНЕСОА ВАЖНА ОДЛУКА: Договорот за трговска размена ќе биде потпишан во Белград или Подгорица

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска по самитот на „малиот шенген“ во Тирана дека на состанокот биле донесени...

admin@magazin / 21 декември, 2019 15:47