Локално ќе има услови и за ретка појава на грмежи а услови за врнежи од снег ќе има на највисоките планини во северозападните предели.

ПРВИЧНИ ИНФОРМАЦИИ: ПО ОБИЛНИТЕ ДОЖДОВИ – СИБИРСКИ БРАН СЕ ДВИЖИ КОН ДРЖАВАВА

Денес нашата територија и понатаму ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност и на изразена влажна воздушна маса која...

Сара Фемина / 11 јануари, 2021 9:21

Врнежите на повеќе места беа интензивни, но сепак најинтензивни врнежи имаше во западните и во југозападните предели од државава.

МОЌЕН ЦИКЛОН НАД МАКЕДОНИЈА: ИЗМИНАТАТА НОЌ НАВРНА ГОЛЕМО КОЛИЧЕСТВО НА ВОДЕН ТАЛОГ

Во текот на изминатата ноќ нашата територија се наоѓаше под влијание на циклонска активност и на изразена влажна воздушна...

Перо Милчин / 10 јануари, 2021 10:40

Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 16 степени, додека нешто постудено ќе биде утре кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 10 степени.

ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: ПРОДОЛЖУВААТ ЧЕСТИТЕ И ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ, ПОВРЕМЕНО СО ЗАСИЛЕН ВЕТЕР

И понатаму продолжува периодот на претежно облачно време со врнежи од дожд кој повремено ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ. Сепак најинтензивни...

Мирко Бачиќ / 8 јануари, 2021 11:58

Нa планините врнежите ќе бидат од снег и таму снежната покривка ЗНАЧИТЕЛНО ќе се зголеми.

ИЗРАЗЕН ВЛАЖЕН БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: ДОСЕГА НАВРНАА 37 Л/М2 ВОДЕН ТАЛОГ – ЧЕСТИ ВРНЕЖИ ЌЕ ИМАМЕ И ПОНАТАМУ

Како што веќе и најавивме во текот на изминатата ноќ нашата територија е под влијание на изразен влажен воздушен бран од...

Перо Милчин / 4 јануари, 2021 19:42

Максималната температура ќе се искачува во интервалот од 10 до 17 степени.

ПРОДОЛЖУВААТ НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ – ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ И УТРЕ НОВИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ НА ПЛАНИНИТЕ

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, подолги во источната половина. На запад ќе има...

Рејхан Бајрами / 30 декември, 2020 9:44

Во текот на ноќта врнежите ќе започнат да се шират и во останатите предели од државава и утре ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ.

ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ И УТРЕ ПОГОЛЕМ БРАН НА ВРНЕЖИ ВО МАКЕДОНИЈА – ЛОКАЛНО НАД 30 Л/М2 ВОДЕН ТАЛОГ

Под влијание на циклонска активност од Медитеранот, во текот на денешниот ден ќе дува умерен, на некои места засилен ветер...

Рејхан Бајрами / 6 декември, 2020 12:10

Бројни улици во градот беа поплавени. Наведено е дека семафорите не работат, но и дека автомобилите едвај се пробиваат поради дождот.

СПЛИТ КАКО ВЕНЕЦИЈА: Порој по улиците, поплави на сите страни(ВИДЕО)

Денес во Сплит наврнаа 121 литар дожд на метар квадратен, што е повеќе од просекот за целиот декември, изјави синоптичарот...

Мирко Бачиќ / 3 декември, 2020 21:31