-Кардиохиругијата и медицината имаат периоди на моќ и на немоќ, рече Филипче.

ДОКТОР ЖАН МИТРЕВ: Ова хумано дело ги обедини граѓаните на Република Македонија!

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, заедно со тимот кој ја изведе првата трансплантација на срце со изјава за...

Перо Милчин / 23 мај, 2020 17:50

Таа со својот тим болнички координaтори Билјана Андоновска, Весна Дурнев и Адријана Георгиев од Министерството за здравство ја процесираа пациентката во мозочна смрт и ги направија сите лекарски, технички и административни подготовки за да се започне со трансплантацијата на срце и бубрези.

НАЈНОВА ВЕСТ: Два бубрега од починатиот донор кој донираше срце, се трансплантираат на Клиниката за урологија!

Два бубрега од истиот донор кој донираше срце, во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца пациенти...

Стојче Бушин / 10:38

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава!

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО: Трансплантација на срце заврши успешно – ЧЕСТИТО ДО МАКЕДОНСКИТЕ ДОКТОРИ!

Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар во Скопје се изведе првата трансплантација на срце...

Стојче Бушин / 9:11

Проф-д-р Николиќ кој има 30 годишно искуство во оваа област, впрочем е и единствениот доктор кој работи во здравствена установа во земјата, а има зад себе искуство од вакви интервенции. Самиот бил дел од три тимови за трансплантации на срц

ПРОФ. Д-Р НИКОЛИЌ И Д-Р ДИМЧЕ СЛАВЕСКИ ОД АЏИБАДЕМ СИСТИНА ДЕЛ ОД ТИМОТ ШТО ЌЕ ЈА ИЗВЕДЕ ПРВАТА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА СРЦЕ ВО ЗЕМЈАВА!

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во...

Стојче Бушин / 22 мај, 2020 23:57

Сите вработени во здравствената установа ги добиле потребните исплати, пренесува РИА Новости.

ШАМАР НА РУСКИТЕ ДОКТОРИ: Добија покачување од 27 рубли за борбата против корона! Еве како реагираше ПУТИН!

Откако лекарите се пожалиле на мали додатоци за работата со пациенти со коронавирус во висина од 27 рубли (40 динари), главниот...

Едмонд Бекири / 16 мај, 2020 10:58

Ѓуриќ прецизираше дека лекарите и медицинските сестри се запрени вчера на административниот премин Мердаре, иако офицерот за врска веќе го најавил нивното пристигнување.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Властите во Приштина им забранија на српските лекари да влезат во Косово!

Властите во Приштина спречија 20 српски лекари и медицински сестри да влезат во Косово и Метохија, изјави денеска директорот...

Рејхан Бајрами / 14 мај, 2020 14:41

Информациите дека припадниците на руските сили не успеале да влезат во БиХ, ги објави денес хрватскиот медиумски сервис (ХМС) близу до Хрватската демократска унија.

На Руски тим експерти забрането да влезат во БИХ: Сакале да помогнат во болница, па останале на граница (ВИДЕО)

Припадниците на Армијата на Руската Федерација, кои требаше да пристигнат во Мостар во петокот, на барање на спикерот на...

Сара Фемина / 2 мај, 2020 11:14

Уште еднаш јавно и конструктивно повикуваме, наместо да се практицира надменост и суета во најголемиот ек на кризата, да се прифати мерката која ја предложи ВМРО-ДПМНЕ.

Медицинскиот персонал е оставен сам на себе, затоа 17 % од вкупната бројка на заболени се лекари и медицински сестри

Синиша Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук вели дека дури 17% од вкупната бројка на заболени со коронавирус се...

Катерина Крстиќ / 20 април, 2020 22:42