Во продолжение ви го предлагаме краткиот вовед од авторите на филмот, а потоа и самиот документарец!

Документарен филм на МТВ за Бигорскиот Манастир

По повод великиот јубилеј на Свештената Бигорска Обител: 1000 години од нејзиното основање, Македонската телевизија подготви...

Стојче Бушин / 25 октомври, 2020 21:58

Се надевам дека после ова ќе заработи, тоа секако зависи од дистрибутерот „Неон“ кој ги има овие права, вели Горјан Тозија- Медо, директор на Агенцијата за филм.

АТИЏЕ НА ВРВОТ ДО СВЕТСКА СЛАВА: Еве колку пари заработи “МЕДЕНА ЗЕМЈА” во Америка!

Сите сме во исчекување дали „Медена земја“ на Ноќта на оскарите ќе испише историја. За прв пат во постоењето на македонската...

Перо Милчин / 9 февруари, 2020 14:47

Режисерите, снимателите и главната протагонистка Атиџе на дневна основа се селат од континент на континент, со цел да подигнат некоја нова награда и да бидат поблиску до публиката низ целиот свет.

Славната холивудска актерка Џејми Ли Кертис за Медена земја: Колку перфектен филм

Славната холивудска актерка Џејми Ли Кертис на Твитер напиша дека е воодушевена од македонскиот документарен филм „Медена...

Весна Петровска / 18 јануари, 2020 13:13

Ентони Кауфман од „Скрини интернешнал“ по премиерата изјавил: „Бев скептичен, но откако го гледав се убедив дека гласините кои се ширеа на Санденс за македонскиот документарец ‘Медена земја’ се вистинити. Овој документарец е совршен колку што еден документарец би можел да биде“.

(Full Documentary) ПРЕМИЕРНО ГЛЕДАЈТЕ ГО „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ – македонскиот документарец кој испиша историја!

„Медена земја“ е филм за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна...

Весна Петровска / 15 јануари, 2020 8:24

- Иначе за тоа каква супер жена е Атиџе зборува моментот што од градот си купи боја за коса, и покрај тоа што живее во пустелија каде единствениот жител е нејзината полуслепа мајка. Атиџе си ја фарба косата за да биде убава не за другите, за себе! Жениште!

Цел ден мислам на Атиџе и на тоа како ЖИВОТОТ може да добие друга динезија – жена ХЕРОЈ кој го создава сценарието!

Македонскиот филм „Медена земја“ успеа да добие две номинации за претстојните Оскари – за најдобар документарен филм и...

Весна Петровска / 14 јануари, 2020 12:07