Во групата спаѓаат и Шпанија со 11,8 проценти и Хрватска и Белгија, каде учеството на јавниот долг во БДП на крајот на јуни беше за 11 процентни поени поголемо отколку на крајот на март.

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми во вториот квартал поради зголемените потреби за финансирање...

Перо Милчин / 25 октомври, 2020 18:01

Министерот за финансии Фатмир Бесими на сред презентацијата на ребалансот на буџетот кој е на матичната комисија за финансирање и буџет ги корегираше проекциите. Им кажа на пратениците дека бројките кои ги кажал пред една недела не биле точни.

За три месеци јавниот долг рипна за 1 милијарда евра или за 9 проценти од БДП

Јавниот долг на земјава за три месеци во периодот од април до јуни, кога ефектите од корона-кризата беа и најголеми рипнал...

Стојче Бушин / 16 октомври, 2020 9:45

Првичните информации се дека на телата на убиената и на жртвите имало 20 убоди со нож!

НАЈНОВИ ДЕТАЛИ: 20 убоди со нож за долг од 1500 евра!

Како што неофицијално дознава Алсат, убиството во Гостивар, во кое жртва е 78 годишна жена, е извршено заради камата за основен...

Рејхан Бајрами / 1 септември, 2019 12:37

Иако ги обвини своите претходници актуелниот градоначалник троши рекордни 50.000 евра годишно за медиумска реклама

Охрид “фрли” 26 милиони денари за купување медиумско внимание

Општина Охрид фрлила 26.044.819 денари или нешто повеќе од 423 000 евра народни париза соработка со медиуми во периодот од блокирањето...

Мартин Попоски / 23 август, 2018 13:16

Во Скопје немој да должите пари на никого затоа што може да ве "нема" па МВР да покрене кривична пријава по еден месец

Петмина скопјани грабнале маж поради долг

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против С.С.(39) – Д.П.(40) – А.Ј.(28) – А.Н.(30) и Ж.М.(35) сите од...

Мартин Попоски / 22 август, 2018 15:00