Затоплувањето на односите меѓу Северна и Јужна Кореја ќе резултира со самит на првите луѓе на двете земји во септември во Пјонгјанг

Самит на двете Кореи во септември во Пјонгјанг

Според соопштението на Јужнокорејското министерство за обединување самитот е закажан за септември во Пјонгјанг Северна...

Мирко Бачиќ / 13 август, 2018 9:30

Американскиот претседател конфликт со производителот на култниот мотор "Harley-Davidson" има од ноември 2017 година

Трамп повика на бојкот на “Harley-Davidson”

Производителот на култните мотоцикли кон крајот на јуни најави дека предвидува во Европа да пресели дел од своито производство...

Мирко Бачиќ / 8:22

Вашингтон пред неколку дена им воведе санкции и на членовите на турската влада поради отфрлањето на Анкара да го пушти од затвор американскиот пастор Ендрју Брансон

Ердоган: “Турција ќе бара нови сојузници ако САД не ја сменат политиката”

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во авторски текст во “Њујорк Тајмс” под наслов “Како Турција гледа на кризата...

Мирко Бачиќ / 12 август, 2018 7:06

Милорад Додик "закупил" двајца витални соработници на Трамп од кампањата за претседателските избори на САД

Претседателот на Република Српска Додик ги ангажира поранешните лобисти на Трамп

Поранешните соработници во предизборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп во следните три месеци ќе го советуваат...

Мирко Бачиќ / 10 август, 2018 9:32

Меланија им "среди" американско државјанство на родителите по принципот што Трамп најмногу го мрази

Родителите на Меланија Трамп добија државјанство на САД

Родителите на првата дама на САД Меланија Трамп добија американско државјанство јавија американски медиуми. Адвокат на...

Мирко Бачиќ / 8:25