Трамп привремено ги запре придонесите на САД во СЗО во април, обвинувајќи ја организацијата за поддршка на кинеската „дезинформација“ кога станува збор за избувнување на епидемијата на вирусот „Ковид-19“, иако официјалните претставници на СЗО ги негираа тие обвинувања, а Кина објави дека е отворена и транспарентна.

ТРАМП СЕРИОЗНО СЕ ЗАКАНИ НА СЗО: Ви давам 30 дена или ќе го повлечеме членството!

Американскиот претседател Доналд Трамп сериозно се закани дека трајно ќе престане да ја финансира Светската здравствена...

Катерина Крстиќ / 19 мај, 2020 10:13

Со респираторите пристигнаа маски, ракавици и други медицински материјали. Амбасадорот на Русија во САД го нарече тоа „хуманитарна мисија“.

ПУТИН ЈА ИСМЕВА АМЕРИКА!? Испрати респиратори како донација па потоа им наплати, сега се испостави дека се ОПАСНИ!

Испраќањето на респиратори и друга медицинска опрема на Русија во САД беше обележано како гест на добра волја, начин да се...

Катерина Крстиќ / 18 мај, 2020 21:27

Москва и Вашингтон наскоро би можеле да започнат меѓусебна соработка и поддршка за борба против коронавирусот, а во тек се разговори за овие теми.Имено пред еден месец во медиумите одекна веста дека Трамп и Путин за состојбата на пазарот на нафта а разговорот следел по иницијативата на американската страна.

ЌЕ ЈА УБЛАЖИ ЛИ КОРОНАВИРУСОТ ТЕНЗИЈАТА ПОМЕЃУ СВЕТСКИТЕ СИЛИ? Русија и Америка размислуваат за соработка во борба против пандемијата!

Русија и Соединетите држави ја разгледуваат можноста за соработка по повод пандемијата на вирусот корона, изјави за ТАС...

Катерина Крстиќ / 11 мај, 2020 23:03

Првите случаи на вирусот се поврзани со пазарот во Вухан, но шефот на американската Национална разузнавачка агенција ја отфрли теоријата на заговор дека вирусот е направен како биолошко оружје.

ТРАМП НЕ СЕ ОТКАЖУВА: Кинезите се виновни за коронавирусот!

Американскиот претседател Доналд Трамп објави денеска дека ќе објави детали за поддршка на теоријата дека вирусот „Ковид-19“...

Катерина Крстиќ / 5 мај, 2020 22:20

Според весникот, Трамп го третира Косово како протекторат и го цементира барањето на Вашингтон за влијание во дворот на Европската унија, а Гренел, кого весникот го опишува како „фестичен дипломат“, треба да постави триумф на меѓународната сцена.

ТРАМП БЕСЕН НА АЛБАНЦИТЕ: Решение по секоја цена- бара размена на територии!

Германскиот „Шпигел“ во текстот „Хаос во американскиот протекторат“ пишува дека американскиот претседател Доналд Трамп...

Катерина Крстиќ / 28 април, 2020 22:03

Според она што го објави  Даунинг стрит, Џонсон и Трамп се согласиле да соработуваат во борба против пандемијата со корона вирусот.

БОРИС ЏОНСОН РАЗГОВАРАШЕ СО ТРАМП: Лидерите договориле соработка во борбата против коронавирусот!

Британскиот премиер Борис Џонсон, кој се уште се опоравува од вирусот корона по излегување од болница, а се чини дека постепено...

Катерина Крстиќ / 22 април, 2020 11:00

Американскиот претседател рече дека СЗО не успеа да ја исполни својата основна должност и дека мора да биде одговорна за тоа.

Трамп го прекина финансирањето на СЗО!

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека Соединетите држави ќе го прекинат финансирањето на Светската здравствена...

Катерина Крстиќ / 15 април, 2020 20:42

На состанокот во Собата за состојби на 14 март - истиот ден кога Трамп ја продолжи забраната за патување во Велика Британија и Ирска за да го забави ширењето на пандемијата - Трамп наводно посочил дека САД дозволуваат да се развие „стадо имунитет“.

ОВАА СТРАТЕГИЈА НА ТРАМП ГИ ЗАЛЕДИ ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ: Да го послушаа во Америка ќе умреа милиони луѓе!

Американскиот претседател Доналд Трамп уште во март размислуваше да му се дозволи на коронавирусот да ја поплави земјата...

Катерина Крстиќ / 13 април, 2020 16:55