И понатаму главни жаришта на болеста остануваат Тирана и Драч, со 50 односно 14 од новозаразените, останатите се речиси од сите делови на земјата.

Бидете внимателни ако планирате одмор во Албанија: Драч е ново жариште на Ковид-19

Нов негативен рекорд на новозаразени со Ковид-19 е регистриран во Албанија во последното деноноќие, јави дописничката на...

Катерина Крстиќ / 24 август, 2020 20:27

Уапсен е менаџерот и двајца возачи на автобусот, со кој чоколадата со канабис била криумчарена од Италија, пренесува „Албаниан Дејли Њуз“ и прецизира дека уапсените албански државјани се на возраст од 31, 49 и 59 години, од три града – Драч, Тирана и Пермета.

Oткриени 26 килограми чоколада со марихуана во Албанија

Три лица се уапсени на пристаништето во Драч, во Албанија, поради обид за криумчарење на 26 килограми чоколада со марихуана,...

Владо Марин / 17 август, 2020 19:39

Земјотресот бил регистриран ноќеска во 1.18 часот во Албанија а епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана.

Тлото не престанува да се тресе- нов силен земјотрес ја погоди Албанија

Нов силен земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтрер, ја погоди Албанија. Земјотресот бил регистриран ноќеска во 1.18...

Катерина Крстиќ / 15 декември, 2019 10:33

Од уапсените 9 лица, двајцата се сопственици на два хотели во Драч, каде настрадаа четири лица, а третото лице е менаџер.

После земјотресот започна серија апсења во Албанија: 17 лица обвинети за смртта на 51 лице во потресите

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење по обвиненијата за убиство и злоупотреба на службената положба, поради...

admin@magazin / 14 декември, 2019 22:33

Земјотресот оштети повеќе од 11.000 објекти и остави 3.000 луѓе без покрив над главата. Тие се згрижени во хотели, јавни згради, шатори или кај свои роднини. Дел од нив најдоа прибежиште во соседно Косово.

РАНИТЕ ТЕШКО ДЕКА ЌЕ ЗАРАСНАТ : Експлозија во Драч- срушен хотел од шест ката

Со контролирана експлозија срушена е шесткатна зграда што се сметала за објект под закана од уривање по земјотресот од 6,4...

Весна Петровска / 4 декември, 2019 10:19

Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со 50 жртви, затоа што во други случаи бројот на жртви бил поголем и од илјада, рече Сако.

“Задоволни сме со 50 мртви”: Си поднесе оставка градоначалничката на Драч по скандалозната изјава

Валбона Сако, градоначалничката на Драч, по синоќешниот скандал кој се случи на албанската телевизија Топ ченел каде во интервју...

Катерина Крстиќ / 1 декември, 2019 15:30

Рама изјави дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од земјотресот и вели дека тоа не е последната сума.

Рама: Без дом останаа над 3000 лица, сите ќе бидат сместени во хотели – досега донирани над 5 милиони евра

На денешната вонредна владина седница албанскиот премиерот Еди Рама најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе...

Катерина Крстиќ / 29 ноември, 2019 11:25

Спасувачките тимови со сите сили трагаат по луѓето кои се затрупани во рушевините.

АПОКАЛИПТИЧНИ СНИМКИ ОД ДРАЧ: Исто како да имало војна, еве што остана од градот

Драч е најтешко погодениот албански град од разорниот земјотрес од 6,4 степени, а снимките направени со дрон покажуваат колкава...

Весна Петровска / 28 ноември, 2019 17:40