Од страна на полициските службеници до сега констатирани се вкупно 7862 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 386 прекршок во изминатото деноноќие.

Кривични пријави за вкупно 22 угостители во туристичките места, не ги почитувале протоколите и примале гости

На територијата на целата држава се спроведува ограничување на движењето. Министерството за внатрешни работи во континуитет...

Рејхан Бајрами / 7 јуни, 2020 12:38

Државни пари – околу 106.000 евра легнале на сметката на Брако од Велес, каде што се врати поранешниот вицепремир Кочо Анѓушев откако одлучи да се посвети на бизнисот наместо на политиката.

(ВИДЕО) Телма дознава: Кај кои фирми легнале парите од државна помош за исплата на плати од 14.500 денари?

Компании на доскорешни владини функционери, приватни болници, обложувалници, казина, странски инвеститори, приватни училишта...

Стојче Бушин / 23 мај, 2020 18:32


Корона вирусот го смени светот. Ваков хаос не може да се создаде без план, ниту пак да помине без некој моќен да извлече ќар од оваа ситуација.

ЛАТАС: СЕВЕРНА е банкрот држава- СДСМ ќе си заминат богати, а ние ќе останеме со последици и долгови!

Епидемијата е во фокусот на внимание. Секаде. Работите околу вирусот, советите, теориите на завери… ќе ги оставиме на оние...

Едмонд Бекири / 30 март, 2020 13:49

Добри се идеите на опозиционерите да се замрзнат обврските на погодените компании кон државата. Треба да се работи и на другите предлози што доаѓаат од други партии и субјекти.

НЕ Е ДОВОЛНО САМО ДА СЕ ЛОМОТИ: Постојат корона-профитери, но најопасните ги нишаат темелите на нашата економија

Додека нашите политички лидери, барем до денешните разборити изјави и најавени активности, главно беа загрижени дали КОВИД-19...

Перо Милчин / 13 март, 2020 18:49

Катица Јанева по овој основ земала 4.000 евра месечно. Таканаречениот бонус за доверливост стартувал од, за обвинителите скромни, а за јавноста енормни 1.140 евра месечно.

Народот гладува и се сели, а Обвинителите си делат бонуси од кои боли глава!

Освен Катица Јанева и другите обвинители од СЈО добро се „нафатирале“ за време на нивниот мандат. Најплодна година за сите...

Перо Милчин / 25 ноември, 2019 0:38

Замислете, државата ја плаќа (поткупува/потплаќа/натплаќа) за да си ја врши работата, т.е. да не открива што слушнала во „бомбите“!!???

ВАНКОВСКА: Јанева кутра мајка не е толку специјална, колку што државата ни е со специјални потреби

Јанева беше само персонализација на општиот гнилеж и распад на институциите – се’ додека не ја претворија во кутра...

Рејхан Бајрами / 23 ноември, 2019 11:36

Почнете да планирате пет потези однапред. Ова јас онака, другарски. Нема лутиш.

Тасевски: Спремајте се за распад на државава, не е далеку и нема да биде без крв, оти ќе се цртаат нови граници!

Спремај те се за распад на државава. Не е далеку, пишува на социјалните мрежи актерот Сашо Тасевски. И нема да биде без крв,...

Рејхан Бајрами / 27 октомври, 2019 8:31

Тој ги повика сите политичари кои вршат јавни функции доколку се сопственици на одредени компании или пак се сопственици на малцински пакет акции во одредени компании да ги птуѓат но не формално.

Мицкоски: „Повеќе не сум сопственик на удел на хидроцентралите, новиот купец го презеде уделот од 7 проценти во компанија„

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за порталот Макфакс откри дека тој веќе не е сопственик на удел на хидроцентралите од 7...

Сара Фемина / 11 октомври, 2019 20:24