Членот на ДИК, Борис Кондарко, во своето излагање за протоколите за избори рече дека на 13 јули избирачкиот процес ќе го спроведе Посебен избирачки одбор (ПИО), што ќе се состои од здравствени работници и претставници на политичките партии.

Позитивните на Ковид-19 ќе гласаат под посебни услови- еве како ќе се одвива гласањето!

По објавувањето на низа протоколи како граѓаните да се однесуваат кога излегуваат на кафе, престојуваат во некој хотел или...

Катерина Крстиќ / 29 јуни, 2020 10:25

Дерковски посочи дека не треба да се брза со датумот за избори. 

ДЕРКОВСКИ: Избори под маска и со растојание од 2 метри се тешко изводливи и ќе чинат поскапо!

Претседателот на Државната Изборна Комисија, Оливер Дерковски цврсто стои на тоа дека во моментот нема услови за одржување...

Катерина Крстиќ / 11 мај, 2020 10:17

Во врска со објавите и насловите на прилозите на некои од медиумите од денешната седница, Државната изборна комисија појаснува дека не одлучувала, не побарала и не препорачала одложување на изборите, ниту има право на тоа.

ДИК: Не сме побарале одложување на изборите, немаме право на тоа!

Откако беше објавено дека ДИК, на денешната седница побара да се одложат изборите беше испратено соопштение до медиумите...

Катерина Крстиќ / 15 март, 2020 14:23

Таа на својот Фејсбук профил објави фотографија со која ја соопшти убавата вест на јавноста а под фотографијата напиша :

Портпаролката на ДИК рипна во тавче и порача сега остануваат верата, надежта и љубовта

Љупка Гугучевска препознатливата портпаролка на Државната изборна комисија, чиј заштитен знак е кадравата коса во портокалова...

Катерина Крстиќ / 1 октомври, 2019 22:59

Иако професионализацијата на ДИК и ЕУ и ОБСЕ ја акцентираа како приоритетна во реформите, власта сепак е презадоволни од партискиот пристап на актуелниот состав

Со “килава” ДИК ќе се оди и на претседателски избори

Мандатот на актуелниот состав на Државната изборна комисија требаше да има времена рамка, и тој да биде само за пропаднатиот...

Мартин Попоски / 13 ноември, 2018 9:34

Претседателот на највисокото тело за организирање и мониторинг на изборни процеси во Македонија, дециден дека технички и предвремени избори си имаат рок во организацијата

На ДИК му требаат минимум 52 дена за да организира предвремени избори

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски дециден дека со или без Пржинска влада и политички договор,...

Мирко Бачиќ / 15 октомври, 2018 6:53

Во одредени избирачки места се гласало на секои 9 до рекордните 5.4 секунди во Центар Жупа, со што во последните 30 минути од референдумот се уфрлени над 50.000 ливчиња

Во Центар Жупа рекордно се “гласало” на секои 5 секунди

Обвинувањата од страна на ВМРО – ДПМНЕ и Светскиот Македонски Конгрес, кои сметаат дека во последните 30 минути од референдумот...

Мартин Попоски / 7 октомври, 2018 7:59

Ноќеска во 22 часот завршува рокот за поднесување на приговори за референдумот, Тодор Петров и СМК со барање за отворање и увид на целиот материјал од гласањето

Тодор Петров побарал увид во целиот материјал од референдумот

До ДИК досега се пристигнати шест приговори за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите на референдумот...

Мирко Бачиќ / 2 октомври, 2018 13:53