Од ДУИ нема никакви информации за распитот на Ахмети во Специјалниот суд, освен што истакнаа дека е повикан во својство на сведок. 

Ахмети денеска повторно на распит пред Меѓународниот суд за Косово

Денеска е втор ден од распитот на Али Ахмети, претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) од страна на Специјалното...

Катерина Крстиќ / 3 септември, 2020 10:06

Ахмети е повикан во рамките на истрагата за потврдување на обвинението за воени злосторства поднесено против косовскиот претседател Хашим Тачи , но и против поранешниот претседател на косовскиот парламент. Планот бил Ахмети да сведочи во Хаг, но потоа е сменето и локацијата на интервјуто е ЕУЛЕКС во Приштина.

Ахмети сведочи пред косовскиот суд за воени злосторства- дојде со обезбедување и со придружба

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, утринава пристигнал во Приштина на целодневно сведочење во централата на Еулекс каде се...

Катерина Крстиќ / 2 септември, 2020 17:12

Според информациите од блиски извори до кои дојде весникот се шпекулира дека на чело на МЕПСО ќе застане Муса Џафери или неговиот син Арјанит Џафери, додека со Агенцијата за електронски комуникации се шпекулира дека ќе раководи Газменд Ајдини.

Лајм открива: Ова се имињата кои се очекува да ги заземат директорските места од редовите на ДУИ!

Дуи според резултатите од преговорите за Влада, има договорено и неколку важни директорски функции објави Лајм.мк Според...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 14:35

Груби по превземањето на функцијата изјави дека денеска имале мала координативна средба со сите негови колеги, предложени и избрани од страна на Собранието за министри во новата Влада пред да тргнат заеднички на традиционалниот состанок со претседателот Стево Пендаровски.

Груби: Со Заев ќе работиме заедно, ние сме веќе едно!

По денешното примопредавање на функцијата премиер на државата, на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, должноста за прв вицепремиер...

Катерина Крстиќ / 31 август, 2020 18:05

Чесните членови на ВМРО ДПМНЕ добро знаат во која состојба беше паријата кога Мицкоски стапи на претседателската функција, состојба во која ја доведе ова мафијашко дувло на Мијалков.

Захариева: Криминалните СДСМ и ДУИ направија криминална и корумпирана старо – нова влада!

Илона Захариева, координаторот за ЗК за Јужна Европа и претседател на ЗК на ВМРО ДПМНЕ Канели, Италија се огласи на својот...

Катерина Крстиќ / 17:52

Инаку мандатот на народниот правобранител трае 8 години, со право на рекандидирање за уште еден мандат.

Насер Зибери ќе биде нов народен правобранител?

ТВ21 неофицијално дознава дека Насер Зибери ќе биде назначен за народен правобранител ма РСМ. Официјална потврда од Зибери...

Катерина Крстиќ / 28 август, 2020 15:24

Заев се извинил за тоа што во нелегално сниманите разговори кои беа објавени во изборната кампања ги нарекува албанците пет пари, откри вечерва лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за ТВ21!

Ахмети: Заев се извини за тоа што ги нарече албанците дека не вредат 5 пари

„Заедно сме направиле многу работи и партнерството со СДСМ треба да продолжи“, рече во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21,...

Стојче Бушин / 25 август, 2020 22:15

Стоиљковиќ вели дека на овие избори е потврдено тоа што и претходно го говорел дека албанците владеат во земјава.

Стоиљковиќ: Се докажа дека Албанците се политички газди во Македонија!

Иван Стоиљковиќ, претседателот на Демократската партија на Србите, во интервју за еден српски медиум истакна дека по изборите...

Катерина Крстиќ / 9:48