Денеска од кабинетот на претседателот ја потврдија информацијата и соопштија дека шефот на државата утре во Вила Водно ќе биде домаќин на средба на лидерите на парламентарните политички партии СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, ДПА, Беса, Алтернатива и Алијанса за Албанците.

ЗА УТРЕ ЗАКАЖАНА ЛИДЕРСКА СРЕДБА: Ќе се одлучува за евентуално одложување на изборите!

Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска за МИА потврди дека утре е свикана лидерска средба на која ќе се разговара...

Катерина Крстиќ / 16 март, 2020 16:21

Мери на јавноста и е позната по тоа дека беше една од најгласните на „шарена револуционерка“ и гласна активистка на СДСМ, но таа со разочараност говори за владејачката партија и посочува дека понудата на Ахмети ја прифатила  затоа што тој искрено ја препознал нејзината способност како влијателен и истакнат активист кој сторил нешто во оваа држава.

Мери Николова се најде на листата на ДУИ: Не ме излажаа ништо, ја препознаа мојата способност!

Мери Николова Буџаку, сопругата на Агрон Буџаку, поранешниот министер за транспорт и врски и македонски амбасадор во Франција,...

Катерина Крстиќ / 13 март, 2020 10:48

Дебата на Тв Алсат!

НУХИУ: ДУИ немаше формални коалиции ниту со ВМРО-ДПМНЕ ниту пак, со СДСМ за локалните и за претседателските избори

Во вчерашното гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат, Агим Нухиу од Демократската унија за интеграција рече дека ДУИ...

Стојче Бушин / 6 март, 2020 6:29

Зборот „беса“, ако не се лажам, имаше некаква врска со феноменот чесност, нели?

ГЕРОСКИ: Денеска си во право, друже Заев, но вчера беше во криво и џабе му се јуначеше на ДУИ!

  Во право си, друже Зоране Заев. Денеска си во право. Еве, ако јас, кој остро те критикувам, го велам тоа, сигурно се важи...

Стојче Бушин / 5 март, 2020 6:39

Лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, во текот на собирот со дијаспората изјавил дека бегањето на Ахмети од дебата, е недостиг на почит кон албанските гласачи!

Ахмети не дојде на дуел со Села: Ќе седнам само со најсилниот

Лидерот на АА, Зијадин Села, во текот на собирот со дијаспората изјавил дека бегањето на Ахмети од дебата, е недостиг на почит...

Стојче Бушин / 3 март, 2020 7:00

Заев посочи дека овој пат имаат новитет односно на изборните листи или како што ги нарекува тој машко-женски листи како еден патент модел, односно 50 отсто мажи и 50 отсто жени

Заев: Сакаме за прв пат да направиме предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Поранешниот премиер на државава и претседател на една од најголемите партии во Македонија, СДСМ Зоран Заев денеска од Виница...

Катерина Крстиќ / 21 февруари, 2020 15:15

Обвинителот е титула што треба да биде слободна од политичко и национално дејствување и треба да има општ авторитет,

На алчноста на Ахмети и нема крај, смртна пресуда за македонците!?

Поимот Бадентерово мнозинство првпат во македонската политика започна да се практикува по кризата во 2001 година. На почетокот...

Рејхан Бајрами / 12 февруари, 2020 15:29

Претседателот на Демократската Унија за интеграција вели дека не го сторил тоа бидејќи знаел дека секоја поделба на Македонија ќе биде штетна за Албанците но и за Македонците. Тој вели единствена цел била да ги постигнат своите цели да имаат свој јазик и симболи.

Aхмети: Високи функционери ми понудија поделба на Македонија но одбив

Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервју за „ABC News“ открива дека во минатото му била понудена поделба на Македонија врз етнички...

Катерина Крстиќ / 16 јануари, 2020 21:36