Реџепи-Зејд исто така истакна дека ВМРО-ДПМНЕ „ги добило изборите на нивен грб бидејќи се претставиле како едно поинакво ВМРО”.

Реџепи-Зејд: Апасиев се обидува да го камуфлира антиалбанизмот како анти-ДУИ

Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи-Зејд синоќа изјави дека доколку Алтернатива одлучи да ја урне Владата заедно со...

Перо Милчин / 9 ноември, 2021 13:02

Од опозициските партии, пак, вчера уште еднаш порачаа дека ќе падне владата во која се ДУИ и СДСМ.

Генералниот совет на ДУИ денеска на состанок

Алијанса за Албанците вчера порача дека државата ќе има нова влада без СДСМ и ДУИ. Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, рекоа дека ќе се обидат...

Рејхан Бајрами / 7 ноември, 2021 9:56

Тој за Дојче Веле вели дека смета дека следниве денови новото парламентарно мнозинство ќе се зголемува и ќе резултира во нова Влада.

Клековски: ДУИ ги донесе СДСМ на власт, сега ДУИ ги сруши

Со приговори за Желино, ДУИ инсистираше да демонстрира кој е главен фактор меѓу етничките Албанци и во земјава, што ја премина...

Рејхан Бајрами / 6 ноември, 2021 10:52

„Во првиот округ ДУИ освои три општини, Липково, Сарај и Пласница. Во вториот круг ДУИ победи во општина Струга, победи на изборите во општина Кичево, во општина Долнени, победи на изборите во општините Чаир, Боговиње, Теарце и во општина Арачиново“, рече Али Ахмети.

Али Ахмети призна: Ги загубивме Тетово и Гостивар

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, рече дека посакува изборниот процес да се одвива според сите очекувани стандарди и дека овој...

Рејхан Бајрами / 1 ноември, 2021 6:10

Според лица присутни на настанот, Буши присуствувал во придружба на двајца членови од неговото обезбедување, кои всушност се припадници на МВР.

Вториот човек во МВР бил сведок на пукањето на митинг на ДУИ

Заменик-министерот за внатрешни работи, Назим Буши, присуствувал на митингот на ДУИ во Чаир пред неколку дена, кога еден од...

Рејхан Бајрами / 2 октомври, 2021 8:19

Целата територија на Западна Македонија е одраз на насилието и безвластието на ДУИ, кои спротивно на Уставот и со најексплицитно деградирање на државните симболи, воведуваат еднојазичност.

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ЕДНОЈАЗИЧНОСТ И САМОВОЛИЕ НА ДУИ

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ЕДНОЈАЗИЧНОСТ И САМОВОЛИЕ НА ДУИ Целата територија на Западна Македонија е одраз на насилието и безвластието...

Владо Марин / 21 јули, 2021 17:54

Ова е она што вие, младите, го барате. Младите бараат услови за живот како нивните врсници на запад, работни места како и модерна животна средина – додаде Ахмети.

Ахмети: Зелената агенда ќе го носи потписот на ДУИ

По усвојувањето на нормативниот дел од Охридскиот договор и неговото секојдневно спроведување, темелните реформи, членството...

Перо Милчин / 5 јуни, 2021 13:10