Инаку, Ахмети денеска најави „големо изненадување“ кое ќе се открие на 5-ти јуни, кога впрочем е роденденот на ДУИ. Патем, ваквата најава коинцидираше со билбордите со зелена боја на која осамна пораката дека „Нешто големо доаѓа“.

ДУИ почна да бира кандидати за градоначалници, неизвесност за Чаир и Струга

Актуелниот градоначалник на Липково од редовите на ДУИ, Еркан Арифи, е прв кој доби поддршка за уште кандидатура на претстојните...

Владо Марин / 3 јуни, 2021 8:15

Сега се користат други дефиниции, идентификација, верификација и сето тоа со право отвора дилеми за граѓаните, за оние кои се регистрирани да имаат вистински процес на попис.

Села: ДУИ ги предаде Албанците со пописот

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, смета дека неприфатливо е земјата да дојде во ситуација кога постигнатиот...

Перо Милчин / 2 април, 2021 10:59

Токму ваквата тенденција низгодините покажа како Рамковниот договор се користисамо за вработување на корумпираните кадри на ДУИ и зајакнување на политичката моќ на оваа партија,која две децении е дел од секој владејачки режим.

Груби глуми биро за вработување – освен што е во министерство со 1460 вработени, сега ќе ги згрижува и „рамковните“

Дека Македонија одамна важи за држава во којапартиското влијание е навлезено во сите пори наопштеството, доволно говори...

Рејхан Бајрами / 25 јануари, 2021 18:05

Иако овде е доста направено, ќе продолжам општината да ја правам поубаво место за живеење на сите граѓани“!

Алија Јахоски: Ќе бидам градоначалник на сите, ќе работам 24 часа во општина Пласница

Кандидатот за градоначалник на општина Пласница од ДУИ, Алија Јахоски, прогласи победа и порача дека ќе биде градоначалник...

Рејхан Бајрами / 13 декември, 2020 21:55

Имаме Влада која е сериозно посветена на правната држава, на економијата и на справувањето со пандемијата.

Заев на средба со Ахмети по првите 100 дена од мандатот: Имаме стабилна Влада која се потпира на здрави вредности

Владата е сериозно посветена на правната државата, на економијата и на справување со пандемијата, заклучиле премиерот Зоран...

Мирко Бачиќ / 12 декември, 2020 16:01

Жолтата куќа во време и по воениот конфликт во Косово беше посочувана како место во кое се правеле операции за вадење органи од заробеници на ОВК, претежно Срби. Обвинителката Карла Дел Понте беше првата која јавно проговори за злосторствата сторени таму.

Груби за „Жолтата куќа“ ама ангажиран за Хашкиот Трибунал

Груби: Јас само преведував за Хашкиот трибунал, а „Жолтата куќа“ не се споменува во обвинението против водачите на ОВК Сето...

Македонка Димкин / 24 ноември, 2020 16:37

Конкурсот кој што се подготвува, предвидува вработување на вкупно 800 административци, од кои 640 ќе бидат Албанци, а 160 од други етнички заедници, велат извори од ДУИ за весникот „Лајм“.

Следната недела конкурс за вработување на 640 Албанци во администрацијата

Следната недела се очекува да биде објавен оглас за вработување на албанци во администрацијата, велат партиски извори од...

Владо Марин / 21 октомври, 2020 9:31

Груби потенцираше дека според него нема никави предлози на маса, секако дека има дискусии на средбите и има размна на деа и размислувања за надминување на проблемите.

ГРУБИ ЗА ТВ 24: НЕ ТРЕБА ИСТОРИЈАТА ДА НИ БИДЕ ПРЕЧКА ЗА ИДНИНАТА

Вицепремиерот Артан Груби во 24 анализа се осврна и на односите со Бугарија. Тој истакна дека комисиите продолжија со работа...

Владо Марин / 15 октомври, 2020 20:44